Kirli savaş papazına müebbet

Arjantin'de, kendisini İsa ile eş tutan eski Katolik polis papazı, cuntanın terör estirdiği 1976-1983 arasındaki Kirli Savaş döneminde işkence...

LA PLATA - Arjantin'de, kendisini İsa ile eş tutan eski Katolik polis papazı, cuntanın terör estirdiği 1976-1983 arasındaki Kirli Savaş döneminde işkence, adam kaçırma ve cinayet gibi suçlardaki rolü nedeniyle müebbet hapise çarptırıldı. Eski Buenos Aires polis gücü papazı Christian Von Wernich, 'mahkumların günah çıkarma sırasında yaptığı itirafları polise aktarma' suçundan yargılandığı davada, yedi cinayet, 42 adam kaçırma ve 31 işkence vakasına karışmaktan suçlu bulundu. 69 yaşındaki Von Wernich'in kararı okunurken tepkisiz kaldığı dikkat çekerken, mahkeme salonunu dolduran Mayıs Meydanı Anneleri (Plaza de Mayo) kararı sevinç gözyaşlarıyla birbirlerine sarılarak kutladı.
Cuntanın suçlardan ceza alan ilk papaz, duruşmalarda kendisini İsa'yla bir tutmuştu: "Çarmıha gerilmesini isteyen halkın desteğiyle yargılanan İsa gibiyim." Eski papaz, işkencehanelerden sağ kurtulmuş tanıkları da 'Şeytanın ele geçirdiğini' söylemişti.