Kişinev'de Dağlık Karabağ zirvesi

KİŞİNEV - Türkiye-Ermenistan arasında ilişkilerin normalleştirilmesi hedefine yönelik olarak hazırlanan iki protokolün her şey planlandığı gibi giderse yarın İsviçre’de imzalanması öncesinde Azerbaycan ile Ermenistan Devlet Başkanları İlham Aliyev ile Serj Sarkisyan, ihtilaflı Dağlık Karabağ müzakerelerinde bir viraj daha döndü. Ermeni işgali altındaki Karabağ’ın akıbetiyle ilgili müzakereleri dün Moldova’nın başkenti Kişinev’e taşıyan Aliyev ile Sarkisyan’ın önemli bir ilerleme kaydetmesi beklenmiyordu. 

Aliyev’in sözlerine itiraz edilmişti
Dünkü Azeri-Ermeni zirvesi, Bağımsız Devletler Topluluğu’nun (BDT) Kişinev toplantısının uzantısı olarak düzenlendi. AGİT Minsk Grubu’nun inisiyatifinde olduğu için ABD’nin Moldova elçisinin konutunda gerçekleşti. Protestolar altında geçen diaspora turunun son ayağında Rusya’daki Ermenilerle görüşen Sarkisyan, dün önce Aliyev ile bir araya geldi. Ardından Rus Devlet Başkanı Dimitri Medvedev’in katılımıyla üçlü zirve yapıldı. Bir kaç gün önce Aliyev “Karabağ müzakerelerinde son aşamaya gelindi” açıklamasıyla beklentileri yükseltmiş, ama Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan tarafından “Acil ilerleme göremiyorum. Bu beklentiler nereden kaynaklanıyor, bilmiyorum. Azeri lider böyle bir şey söylüyorsa, umarım Bakü çözüm yolunda gerekli adımları atar” diye terslenmişti.
Azeri tarafı Ankara’ya Karabağ’daki Ermeni işgali bitmeden Ermenistan sınırını açmaması için bastırırken, dün Ermenistan Dışişleri sözcüsü Tigran Balayan “Kişinev zirvesi, Türkiye ile protokollerin imzalanmasından tümüyle ayrı bir konu” diye itiraz etti. TBMM dış ilişkiler komisyonunun AKP’li başkanı Murat Mercan Reuters’e, Azeri-Ermeni ihtlafının çözümünde ilerleme olmamasının protokollerin mecliste onay sürecini kesinlikle etkileyeceğini söyledi. (Reuters)