Kissinger ile yedi halefi Pelosi'yi uyardı

Etkili Yahudi kuruluşu ADL'nin (İnkârla/İftirayla Mücadele Birliği) 'Ermeni soykırımı'nı tanıdığı ABD'de, üç eski savunma bakanının ardından sekiz eski dışişleri bakanı da...

WASHINGTON - Etkili Yahudi kuruluşu ADL'nin (İnkârla/İftirayla Mücadele Birliği) 'Ermeni soykırımı'nı tanıdığı ABD'de, üç eski savunma bakanının ardından sekiz eski dışişleri bakanı da, Kongre'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi'nde bekleyen 'Ermeni soykırımı' tasarısının oylatılmaması çağrısı yaptı.
'Ermeni tasarısını oylatmayın'
Eski bakanlar Henry Kissinger, Alexander Haig, George Shultz, James Baker, Lawrence Eagleburger, Warren Christopher, Madeleine Albright ve Colin Powell, salı günü Temsilciler Meclisi'nin Demokrat ve ilk kadın başkanı Nancy Pelosi'ye ortak bir mektup yazarak tasarının oylatılmamasını talep etti. Bakanlar tasarının geçmesi halinde, ABD'nin ulusal çıkarlarının büyük zarar göreceği uyarısı yaptı. Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA) ise yazılı bir açıklamayla bakanları 'Türkiye'den yana tutum aldıkları' gerekçesiyle eleştirdi.
7 Eylül'de de üç eski savunma bakanı Frank Carlucci, William Perry ve William Cohen, Pelosi'ye aynı talebin yer aldığı bir mektup göndermişti.