KKTC Başbakanı Soyer: İcazetle oturmuyoruz

KKTC Başbakanı Ferdi Soyer, komutan Kıvrıkoğlu'yla 'İstiklal Marşı' tartışmasını yorumladı: "Türkiye'deki seçim süreci buraya yansıyor. Türklüğümüzden kimse kuşku duyamaz. Atatürkçüyüz. Halktan güç alırız, icazetle bu makamlarda oturmayız."

LEFKOŞA - KKTC'de iktidardaki Cumhuriyetçi Türk Partisi'nin (CTP) kurultayında İstiklal Marşı söylenmemesi ve Kutlu Adalı ile Türkiye'de 1980 öncesi öldürülen altı Kıbrıslı gencin de anıldığı 'Demokrasi Şehitleri' için saygı duruşu yapılmaması Başbakan Ferit Sabit Soyer ile Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Hayri Kıvrıkoğlu'nu karşı karşıya getirdi. Kıvrıkoğlu, tepkisini, tarihe 'Kanlı Noel' olarak geçen 21 Aralık 1963'te Rumların eşi ve üç çocuğunu banyo küvetinde katlettiği emekli Tabip Tuğgeneral Nihat İlhan'ın onuruna pazar gecesi verilen davette gösterdi. Kıvrıkoğlu, Soyer'e, "Kurultayda İstiklal Marşı'nı neden
okumadınız? Şehitler bu davaya hizmet etti, ama siz onların anısına saygı duruşu bile yapmadınız. Bununla yetinmeyip kurultayı şehitler gününe denk getirdiniz" dedi. Soyer'in "Kalbimizde yatıyor, Türklüğümüzden kuşkunuz mu var?" yanıtı üzerine komutan "Madem öyle, kanıtlayın" diye üsteledi. KKTC'de parti kurultaylarında İstiklal Marşı okuma geleneği yokken, CTP salonu Atatürk posterleri ve Türk bayraklarıyla süslemişti.
'El sıkışma krizi olmadı'
AA ve Türk basını, Kıvrıkoğlu'nun bu sözleri sarf etmeden önce ilk protestosunu Soyer'le el sıkışmayı reddederek gösterdiğini yazarken KKTC Başbakanı, elinin havada kaldığı haberini yalanladı. Soyer, Radikal'a yaptığı açıklamada, kurultay salonuna girdiğinde geç kalmış olması nedeniyle doğrudan divanda kendisine ayrılan yere oturduğunu ve el sıkışma krizi yaşanmadığını söyledi.
Soyer, Kıbrıs Genç TV'ye açıklamasında ise olayı, 'Türkiye'deki seçim tartışmasının KKTC'ye yansıması' olarak değerlendirerek, "Türklüğümüzden kimse kuşku duyamaz. Biz Atatürkçüyüz. Gücümüzü halktan alırız, halk iradesine dayanırız. Bu çerçevede icazetle bu makamlarda oturmayız. Bu noktada demokrasimizi, Atatürk'ün belirttiği gibi, egemenlik kayıtsız şartsız ulusundur. Pozisyonumuzu da Atatürk 'ün bu vecizesi doğrultusunda sonuna kadar hassasiyetle koruyup geliştireceğimize inanıyoruz" dedi. Başbakan, anamuhalefetteki Ulusal Birlik Partisi lideri Tahsin Ertuğruloğlu'nu da Türkiye sevgisini istismar ederek siyaset yapmakla suçladı. Ertuğruloğlu ise başbakan ile komutan arasındaki krizi 'üzücü' bulduğunu söylerken "Ama böylesi bir yanlış hareketin de tepki görmesi gayet doğal" sözleriyle de Kıvrıkoğlu'na destek çıktı. (Dış Haberler)