KKTC, Kofi Annan'ı çok arayacak

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın BM Genel Sekreteri Ban ki-Mun'la New York'taki ilk görüşmesinden hiçbir sonuç çıkmadı. Müzakere girişiminde bulunması ve dünyaya Kıbrıslı Türklere tecridin kaldırılması çağrısı yapmasını isteyen Talat...

NEW YORK - KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın BM Genel Sekreteri Ban ki-Mun'la New York'taki ilk görüşmesinden hiçbir sonuç çıkmadı. Müzakere girişiminde bulunması ve dünyaya Kıbrıslı Türklere tecridin kaldırılması çağrısı yapmasını isteyen Talat, Ban'dan "İki taraftan da kesin taahhüt gelmediği sürece şu anda belli bir girişimde bulunmam çok zor" yanıtı aldı.
Görüşme sonrası iki yetkili ayrı ayrı açıklama yaptı. BM Genel Sekreteri'ne gündelik sorunların çözümüne dair 8 Temmuz 2006 mutabakatını desteklediklerini ileten Talat, güven artırmak için askeri önlemler ve geçiş noktalarının açılması gibi unsurlar içeren yeni öneri paketi sunduğunu ama henüz BM ile Rum tarafından yanıt gelmediğinden bilgi veremeyeceğini söyledi. KKTC lideri özlü müzakereleri acilen başlatmasını istediği Ban'dan tecridin kaldırılması için ricada bulunduğunu ekledi.
Ban ise temasının adadaki durumu anlamaları açısından yararlı geçtiğini söylese de 8 Temmuz mutabakatına uyulmasını önermek ve Talat'a 'Esneklikle inisiyatifi ele alıp fırsat ve diyalog penceresi yakalamaya çalışın' tavsiyesiyle yetindi. Ban, Kıbrıslı Türklere tecridin kaldırılması çağrısı yapıp yapmayacağı ve görüşmelerin başlaması girişiminde bulunup bulunmayacağı sorulunca şöyle dedi: "Müzakereler kilitlendi. Ne tür bir girişim almam gerektiğine dair ciddi olarak düşünüyorum. Ama öğrendiğim bir şey var, iki taraftan da kesin taahhüt gelmedikçe şu anda belli bir girişimde bulunmam çok zor."