KKTC sandık başında, gözler UBP'de

KKTC bugün erken seçime giderken, iktidardaki CTP'nin oy kaybına uğraması, çözümü desteklemeyen UBP'nin oylarının patlaması bekleniyor

LEFKOŞA - KKTC, çözüm ve değişim umudunun zirve yaptığı son bir kaç yılın ardından, ne solcu iktidar ne sağcı muhalefetin umut veremediği bir belirsizlik ortamında bugün erken seçim için sandığa gidiyor. Çözüm ve değişim vaadiyle iktidara gelip hedefe ulaşamayıp ekonomik krizin de etkisiyle halk desteğini yitiren Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler’in (CTP) koltuğu Ulusal Birlik Partisi’ne (UBP) kaptırması bekleniyor. KADEM’in 4 Nisan’da yaptığı son ankette, 2005’te meclisteki 50 koltuğun yarısını alan CTP’nin oyları 17 puan gerilemeyle yüzde 27.4’e düşerken, UBP yüzde 44.6’ya tırmandı Bu, eski Başbakan Devriş Eroğlu liderliğindeki UBP’nin, söylemi ve vitrinini değiştirmeden, oylarını yüzde 13 oranında artırdığı anlamına geliyor. 

Kilit partiler DP ile TDP
161 bin 373 seçmenli ülkede 55’i kadın 345 adayla yarışa giren yedi partiden dört-beşi yüzde 5 barajını aşabilir. UBP’den kopan Serdar Denktaş liderliğindeki Demokrat Parti (DP) ile CTP dışındaki merkez solu barındıran Toplumcu Demokrasi Partisi’ne (TDP) olası koalisyonda kilit rol biçiliyor. Anketler DP’nin yüzde 12.4, ilk kez seçime katılan TDP’nin yüzde 7.4 oy alacağına işaret ediyor. Üyelerine AKP merkezinde propaganda eğitimi aldırmış iktidarın küçük ortağı Özgürlük ve Reform Partisi ise yüzde 4.8’le baraj sınırında.
İnşaat sektörünün çökmesi ve yatırımcıların kaçmasına önleyemeyen, fahiş eletrik fiyatları ve sağlık sistemine derman bulamayan, betonlaşmaya izin veren, muhalefetteyken çok eleştirdiği kayırmacağılı benimsemekle suçlanan CTP kredisini tüketmiş gözüküyor. Mehmet Ali Talat’ın cumhurbaşkanlığına geçip başbakanlığı ve parti liderliğini Ferdi Sabit Soyer’e bırakmasıyla yalpalayan CTP, memur maaşları ve bütçe açıkları için Ankara’nın kapısını çalmıştı. Seçim öncesinde Ergenekon iddianamelerinin yavru vatan dosyasını açarak UBP’ye karşı manevra yapan Soyer, cuma günü Lefkoşa’daki son mitingde meydanın yoğunluğuna bakarak “Bu iş bitti. Statükocuların hayalleri nisan yağmuru gibi kısa sürdü. Çünkü, ilerlemek isteyen bu halkı kimse durduramaz. Barış, çözüm, demokrasi, ekonomik gelişme, sevgi ve aşk için CTP’nin yeşil yolunda ilerliyoruz” diyerek umut pompaladı. 

Eroğlu: Oyun bitti
Eroğlu ise Güzelyurt’tan yanıt verdi: “Ferdi Bey ‘Brüksel, AB’ diye diye gençlerin hayalleriyle oynadı. Bir ‘Evet’le beş yıl hayatımızı zehir etti. Artık oyun bitti.” Cumhurbaşkanlığı sözcüsü,  sonucun Talat’ın baş müzakereci pozisyonunu etkilemeyeceğini kaydetti. (Dış Haberler)