KKTC tatbikatına 36 ülke katıldı

KKTC'de düzenlenen uluslararası sivil savunma tatbikatı ve konferansı, BM ve AB dönem başkanı Almanya'nın uyarılarına rağmen, aralarında AB üyelerinin de bulunduğu 36 ülkenin katılımıyla yapıldı.

LEFKOŞA - KKTC'de düzenlenen uluslararası sivil savunma tatbikatı ve konferansı, BM ve AB dönem başkanı Almanya'nın uyarılarına rağmen, aralarında AB üyelerinin de bulunduğu 36 ülkenin katılımıyla yapıldı. Öncesinde KKTC Sivil Savunma Teşkilatı, Ankara'daki yabancı misyon şefleri ve Alman sivil savunma teşkilatını KKTC'ye davet etmişti. Ancak Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği, KKTC'yi tanımadıkları için davete icabet etmeyeceklerini, AB ülkelerinin de aynı tavrı sergileyeceğini iletti. BM'ye bağlı Uluslararası Arama Kurtarma Danışma Grubu (INSARAG) da aynı gerekçeyle katılmayacağını belirtti. Bunlara rağmen Brezilya, İsrail, Slovenya ve Türkiye ekipleri tatbikata fiilen katılırken, ABD, Afganistan, Almanya, Arjantin, Arnavutluk, Azerbaycan, Bangladeş, Birleşik Arap Emirlikleri, Bolivya, Belize, Bosna-Hersek, Endonezya, Fas, Fiji, Fransa, Güney Afrika, Gürcistan, Hollanda, Honduras, Britanya, İsveç, İtalya, Japonya, Kamerun, Katar, Kırgızistan, Kongo, Makedonya, Nepal ve Uruguay temsilcileri tatbikatı takip etti.
'Rumlara biz yardım edeceğiz'
KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, BM ve Almanya'nın tavrını "Siyasetin karmaşasına insani meseleleri sokmamak lazım" diyerek eleştirdi. Talat, "Rum tarafı olayı politize ediyor. Oysa Güney Kıbrıs'ta olabilecek bir felakette ilk yardıma koşması gereken biz olmalıyız" dedi.