KKTC'de 'Alaminyo Şehitleri'ne veda

Kıbrıs'ta 1974 Barış Harekâtı sırasında kaybolup da cesetleri ilk kez tespit edilen yüzlerce kayıp arasındaki 13 Kıbrıslı Türk dün askeri törenle yeniden gömüldü.

LEFKOŞA - Kıbrıs'ta 1974 Barış Harekâtı sırasında kaybolup da cesetleri ilk kez tespit edilen yüzlerce kayıp arasındaki 13 Kıbrıslı Türk dün askeri törenle yeniden gömüldü. Ağustos 2006'da kısmen Ankara ve Atina'nın finansörlüğünde çalışmaya başlayan Kıbrıs Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi, Rum ve Yunan askerlerinin 20 Temmuz'da 1974'te Alaminyo Köyü'nde kurşuna dizdiği 15 Türk'ten 13'ünün cesedine köyün dışında yol kenarındaki bir hendeği kazarak ulaşıp kimlikleri saptamıştı.
Dün Lefkoşa ara bölgedeki Antropoloji Laboratuvarı'ndan alınan cesetler kılınan cenaze namazlarının ardından Lefkoşa Mezarlığı'na toprağa verildi. 'Alaminyo Şehitleri'nin cenaze törenine KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Birinci Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Başbakan Ferdi Sabit Soyer, siyasi parti liderleri ve askeri temsilcilerin yanı sıra aileleri, dostları ve silah arkadaşları da katıldı. Törende ailelerin isteği üzerine siyasiler konuşmadı.
Tek tek namazları kılınan cenazeler askeri kortejle defin alanına götürüldü. Mezarlara çiçek bırakan yetkililer ailelere başsağlığı diledi. Babasını gömen Gökhan Cenk, "Onu kaybetmiştim ama yeniden buldum. Onu toprağına taşıdığımız ve artık nerede olduğunu bildiğimi için artık daha iyi hissediyorum" dedi.
KKTC, AB'nin 259 milyon avroluk maddi yardımının 1.5 milyonunu Komite'ye hibe etti. BM'ye göre 1963-1964 çatışmaları ile 1974'teki savaş sırasındaki kayıplar listesinde 1468 Rum ve 502 Türk yer alıyor. (Dış Haberler)