KKTC'de 'Duvarımız' belgeseline tepki

KKTC'de 1974 sonrası Kıbrıslı Türk ve Rumların başına gelenleri aktaran Abdi İpekçi ödüllü 'Duvarımız' belgeselinin geçen perşembe Bayrak Radyo Televizyon Kurumu'nda (BRTK) yayımı tepki çekti.

LEFKOŞA - KKTC'de 1974 sonrası Kıbrıslı Türk ve Rumların başına gelenleri aktaran Abdi İpekçi ödüllü 'Duvarımız' belgeselinin geçen perşembe Bayrak Radyo Televizyon Kurumu'nda (BRTK) yayımı tepki çekti. Belgeselde Türkiye'nin 'işgalci', Türk askerinin 'tecavüzcü', Türk Mukavemet Teşkilatı'nın 'ırz düşmanı' gösterildiğini savunanlar sert tepki verdi. Güney Kıbrıs'ta yaşayan Niyazi Kızılyürek ile Panikos Hrisantu'nun ortaklaşa hazırladığı büyük kısmı Rumca olan ve Türkçe altyazıyla yayımlanan belgeselde, 1974 sonra göç etmek zorunda kalan Rumların ve birbirinden ayrı düşen Türklerle Rumların duygularına yer veriliyor. Filmde, Güney Kıbrıs'ta yaşayan şair Neşe Yaşın da şiir okuyor.
Muhalefetteki Ulusal Birlik Partisi'nin Genel Sekreteri Nazım Çavuşoğlu, milli duyguların ayaklar altına alındığını söylerken, BRTK'yı iktidarın yayın organına dönüşmekle suçladı. Çavuşoğlu soruşturma talep ederken, KKTC Yayın Kurulu Başkanı İlkay Diren, belgeseli izleyip gerekli değerlendirmeyi yapacaklarını söyledi.