KKTC'de gazeteciler TSK'ya sert çıktı

KKTC'de 'Duvarımız' belgeselini gösterdiği için fişlenen resmi Bayrak Radyo ve Televizyonu'nun (BRT) da aralarında bulunduğu bazı medya organlarının ilk kez askerin 'kara liste'sine alınması sert tepkiyle karşılaştı.

LEFKOŞA - KKTC'de 'Duvarımız' belgeselini gösterdiği için fişlenen resmi Bayrak Radyo ve Televizyonu'nun (BRT) da aralarında bulunduğu bazı medya organlarının ilk kez askerin 'kara liste'sine alınması sert tepkiyle karşılaştı. Kıbrıs Türk Basın Emekçileri Sendikası (Basın-Sen) ile Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği (KTGB), BRT, Kıbrıs Genç TV, Kıbrıs TV ile Kıbrıs ve Yenidüzen gazetelerine dün başlayan Şehit Teğmen Caner Gönyeli-2007 Arama Kurtarma Tatbikatı'nı izleme yasağı konulmasını protesto edip boykot çağrısı yaptı.
'Halkın haklarına ve egemenliğine saldırı'
KTGB, "TSK'nın medya arasında ayrım yapması ve bazılarını 'sakıncalı' diye nitelemesi kabul edilmez" diye çıkışarak "Bu tutum, 'Kuzey Kıbrıs'ta her alanın TSK'nın kontrolünde olduğu' izlenimi yaratıyor" eleştirisini yöneltti. Basın-Sen Başkanı Kemal Darbaz da şunları söyledi: "Basını bölmek kabul edilemez. TSK'nın misafir olarak Gazimağusa'da icra edeceği tatbikatın izlenmesinin uygun olmadığına dair bilgilendirmenin, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'nda yapılması daha vahim. Kimse, Kıbrıs Türk halkından almadığı yetkiyi kullanamaz. Basını, benim gibi düşünen ve düşünmeyenler diye tasnif etmek halkın haber hakkına saldırı. Kıbrıs Türk halkı, her zaman, Türkiye kurumlarıyla eşitler arası ve onurlu ilişkiyi savundu. Ama bu tavır eşitler arası ilişkiyi hiçe sayan, egemenlik taslayan bir yaklaşım."
BRT'nin 'kara liste'ye alınmasına Abdi İpekçi Barış Ödülü'nü almış 1994 tarihli Türk-Rum ortak yapımı 'Duvarımız' belgeselini yayımlamasının yol açtığı belirtiliyor. Askeri çevreler, belgeseli Türk askerlerini 'işgalci ve tecavüzcü' göstermekle suçluyor.