KKTC'de ulusalcı güçlerden Gül'e nahoş müdahale

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün KKTC'de katıldığı Star Kıbrıs gazetesi tanıtım resepsiyonunda Türkiye'nin Kıbrıs Türklerine desteğini anlattığı sırada ulusalcı güçlerin protestosuna hedef olunca gerilimli anlar yaşandı.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

GİRNE - Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün KKTC'de katıldığı Star Kıbrıs gazetesi tanıtım resepsiyonunda Türkiye'nin Kıbrıs Türklerine desteğini anlattığı sırada ulusalcı güçlerin protestosuna hedef olunca gerilimli anlar yaşandı.
Gül, önceki akşam Girne'de Mercure otelde KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, KKTC'nin ilk Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Başbakan Ferdi Sabit Soyer'in de katıldığı resepsiyondaki konuşmasını bitirip kürsüden inerken, KKTC'yi Koruma Derneği Yönetim Kurulu üyesi Seyyan Uzunoğlu, "Referandumla Annan Planı'na 'Evet' derseniz, dünyayı dolaşıp KKTC'yi tanıtacağım, seferber olacağım dediniz. Onu bekliyoruz, tanıtınız. KKTC tanınmadan hiçbir anlaşma yapamazsınız" diye çıkıştı. Bunun üzerine kürsüye dönen Gül, "Senin heyecanını büyük anlayışla karşılıyorum" dedi. Bu kez derneğin diğer üyesi Makbule Ötüken, Bakan'a "Sen değil, siz deyin" diye seslendi. Gül ise, "Hayrola, bu tavırlar nereden çıktı. KKTC için anavatandan askerimiz geldi, bu topraklar ve sizin için şehit oldu" tepkisi gösterdi. Türkiye'de toplanan vergilerle Kıbrıs Türklerinin başının dik tutulması için çalışıldığını kaydeden Gül, "Dünyayı dolaşırken yaptığımız konuşmaların yarısı KKTC'yi anlatmakla geçiyor. Kişi başına geliri 5 bin dolardan 12 bin dolara çıkarmak için gece gündüz desteğimizi verirken bu tavırlar hiç hoşuma gitmedi" diye konuştu.
Dışişleri Bakanı alkışlanırken Soyer, "Sayın Gül, aramıza kara kedi giremeyecektir" sözüyle gönül almaya çalışırken, Denktaş "Kusura bakmayın sayın bakan" diyerek teskine çalıştı. İki kadın otel sahibinin talebiyle salondan çıkarıldı.
Gül ise dün bir otel açılışında Kıbrıs Türkünün kendi arasında tartışmaması gerektiği mesajı vererek, "Lüzumsuz görüşlerle, tartışmalarla vakit geçirmemelidir. Önemli olan iş yapmak" dedi.