KKTC'de yıkım sevinci

Lefkoşa'yı bölen Lokmacı Barikatı'nın Rum tarafının da yıkılışı KKTC lideri Talat'ı mutlu etti. BM de memnun: Büyük sembolik önemi olan bir katkı.

ATİNA/LEFKOŞA - Dünyanın duvarla bölünmüş son başkenti olarak anılan Lefkoşa'yı ikiye ayıran Lokmacı Barikatı'nın KKTC'deki tarafının kaldırılmasının ardından, Rum Yönetimi de adım atmak zorunda kaldı. Rumlar önceki gece yarısı Lokmacı Barikatı'nın kendi taraflarındaki duvarı sürpriz şekilde apar topar yıktı. Duvarı 2005'te, üstgeçidi 9 Ocak 2007'de kaldırmış olan KKTC'de, Rumların bu manevrası sevinçle karşılandı. Ancak böylece uluslararası alanda 'olumlu puan' toplarken KKTC'ye tecridin kalkması için baskı gördüğü AB'de derin nefes alan Rum Yönetimi, kapıyı geçişe açmak için de bölgeden Türk askerinin çekilmesini şart koşuyor.
Sabah baktılar ki duvar yok!
Rum Yönetimi, tarihi Türk ve Rum çarşıları arasında yer alan barikatı yıkmaya önceki gece yarısına doğru başladı. Polisin barikata giden yolları trafiğe kapatması, milli muhafız ordusunun buldozerlerinin gizlilikle gelip çalışmasına şaşıran Rumlar, ertesi gün barikatın yerinde olmadığını hayretle gördü. Yıkımı yerinde izleyen Rum hükümet sözcüsü Hristodulos Paşardis, niye önceden duyurulmadan karanlıkta yıkım yapıldığı sorusunu "Akşam bölge sakin ve işlemler hızlı oluyor" diye geçiştirdi.
Rum lideri Tasos Papadopulos, yıkım kararını 15 gün önce BM yetkilileriyle aldıklarını öne sürerek, "Engel duvar değil, Türk askerleri. Askerler çekilip BM'nin mayın aramasına izin verirse, geçiş açılabilir" dedi. Yıkım kararında AB'nin büyük etkisi olduğunu teslim ederken, iyi niyet gösterisinde bulunduklarını söyleyen Paşardis de, "Türk askeri geçiş noktasında kaldıkça, Ledra açılmayacak" diye ekledi.
Steinmeier'le görüşmeden önce
Rum manevrası, Dışişleri Bakanı Yorgos Lilikas'ın AB Dönem Başkanı Almanya'nın Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier'le AB'nin Kuzey Kıbrıs'a yönelik doğrudan ticaret tüzüğünü uygulamasını görüşmesi öncesine denk geldi. Dün Lilikas, Steinmeier'le görüşmesi sonrası "Biz iyi niyetimizi gösterdik. Kıbrıs'ta sekiz geçiş noktasının daha açılmasını istiyoruz" dedi.
Rehn şartsız yıkım istemişti
Rum Yönetimi'ne duvarı şartsız yıkmaları için mektup göndermiş ve Lilikas'a talebini tekrarlamış olan Avrupa Komisyonu'nun genişleme sorumlusu Olli Rehn, bu adımı memnuniyetle karşılayıp Ledra geçişini açmak için gereken adımların hızla atılmasını istedi. Rehn, "Uzun zamandır beklenen açılma, iki toplumu bir araya getirme yolunda önemli sembolik adım olacaktır. BM şemsiyesinde kapsamlı çözüm hedefleyen gerekli adımları da teşvik edecektir" dedi. Aynı yorumu yapan, BM'nin Kıbrıs Temsilcisi Michael Möller, iki taraf geçiş için anlaştığında AB'nin desteğiyle mayınları temizleyeceklerini, yıkık binaları tamir edip yolu düzelteceklerini söyledi.
'Amaç sadece puan almaksa...'
Azerbaycan'a giden KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, "Biz 2005'te yıkmıştık. O günden beri bekliyoruz. Şimdi onlar yıktı. Geçişin açılması için şart mart kabul etmiyoruz. Rumlar yıkmak zorundaydı. Ama dikkat edin, ben buradayken yıktılar" dedi. Londra'daki KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, "Çözüm çabamızn sonucu... O duvar orada kalamazdı" diye konuştu. KKTC Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Raşit Pertev, "Baskılar sonucu bu kararı aldılar. Hedefleri geçişi açmak değil de sadece siyasi açıdan puan kazanmaksa, bambaşka tatsız bir oyuna girilir" değerlendirmesini yaptı. Yıkımın ardından ara bölgede Rum diplomatik büro şefi Tasos Conis ve Möller'le buluşan Pertev, kapsamlı çözüme yönelik müzakerelerin başlamasını içeren 8 Temmuz süreciyle ilgili yeni öneri iletti. ABD'nin Güney Kıbrıs Büyükelçisi Ronald Schlicher, bölgede geçişin açılması için Talat, Papadopulos ile Möller'in toplanıp sorunları çözmesini istedi. (Radikal, aa)