KKTC'li kardeşler AİHM'de hak arıyor

Kıbrıslı Türk kardeşler Hasan Hüseyin Çakartaş, Nejla Çağış, Mümin Çakartaş ve Gökçen Bayer, ailelerinin Güney Kıbrıs'ta Limasol'da bulunan 15 dönüm bağ ile 15 dükkânlı iş hanının iadesi...

ANKARA - Kıbrıslı Türk kardeşler Hasan Hüseyin Çakartaş, Nejla Çağış, Mümin Çakartaş ve Gökçen Bayer, ailelerinin Güney Kıbrıs'ta Limasol'da bulunan 15 dönüm bağ ile 15 dükkânlı iş hanının iadesi, uğradıkları maddi ve manevi zararın karşılanması için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurdu. Kardeşler, başvurunun 'kabul edilebilirlik' incelemesini geçmesi halinde en az 7 milyon avroluk maddi ve manevi tazminat davası açacak.
Bayer kardeşlerin avukatı Aslı Aksu, AİHM'ye başvuru sebeplerini Rum Kesimi'ndeki iç hukuk yollarının tükenmesi olduğunu söylerken, AİHM'ye gönderdiği dilekçede, Rum vatandaşı Titiana Loizidou hakkında verilen ve Türkiye'nin 1.2 milyon dolar tazminata mahkûm edildiği kararı emsal olarak gösterdi. 'Türklerin itibarının iadesi' anlamında başvurunun kabulünün gerektiğinin altını çizen Aksu, Loizidou'nun Girne'deki gayrimenkulünün çok değersiz bir yapı olmasına karşılık müvekkillerinin malvarlığı karşısında AİHM'nin 7 milyon avro tazminata hükmetmesinin normal olacağını belirtti. Bugüne kadar AİHM'ye hep Rum vatandaşlarının başvurup kazandıklarını anımsatan Aksu, dosyanın, mülkiyetlerin iadesi konusunda AİHM'ye ilk başvuru olduğuna dikkat çekerken, elinde yüzlerce Kıbrıslı Türkün müracaatının bulunduğunu da ekledi. Aksu, Hüseyin Çakartaş'ın aynı zamanda Britanya vatandaşı olması sebebiyle AİHM'nin bu davayı kabul etmesi halinde bu ülkenin de davaya müdahil olabileceğinin altını çizdi. Kıbrıs'ta yaşanan olaylarda hep Rumların mağdur olduğunun düşünüldüğünü oysa o dönemde Kıbrıslı Türklerin de mağdur olduğunu ve hak ihlallerine uğradıklarını anımsatan Aksu, "Şimdi Kıbrıslı Türklerin hak arama zamanı geldi" ifadelerini kullandı.
Limasol'un fabrikatör ailesi...
1974 öncesi Limasol'un önde gelen zenginleri arasında yer alan fabrikatör bir ailenin çocukları olan Bayer kardeşlerin mallarına savaş sonrası el konulmuş. Rumlar tarafından kaçırılan Gökçen Bayer'in eşi kayıplar arasında sayılıyor. Mümin Çakartaş'ın o dönem işkence gördüğü, Hasan Hüseyin Çakartaş'ın Britanya'ya kaçarak bu ülkenin vatandaşlığına geçtiği, Nejla Çağış'ın ise gizlice KKTC'ye girdiği belirtiliyor.