'KKTC'ye hukuki statü tanınır'

Eski Rum lideri Glafkos Klerides, halefi Tasos Papadopulos için çok ağır konuştu: "Politikası mantısız. Kıbrıs sonunda ikiye bölünecek".
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Eski Rum lideri Glafkos Klerides, halefi Tasos Papadopulos için çok ağır konuştu: "Politikası mantısız. Kıbrıs sonunda ikiye bölünecek". Klerides, Papadopulos'un Annan Planı'na 'Hayır' demesi için en büyük parti olan komünist AKEL'e şantaj yaptığını da ima etti: "Bence Papadopulos, kendisiyle aynı görüşte olmadıkları takdirde AKEL'ci bakanların derhal istifalarını vermelerini istedi. AKEL hükümette kalmayı tercih ettiği için görüşünü değiştirdi."
AKEL'i "Çözümü istiyoruz, Türkler kardeşlerimiz, diyorlardı. İktidar uğruna tümünden vazgeçtiler" diye kınayan Klerides, Papadopulos'un politikalarını da eleştirdi: "AB de ABD de Kıbrıslı Türklerin tecritte kalamayacağını açıkladı. Bu da zamanla ticaret yapabilmeleri, liman-havaalanlarını kullanabilmeleri, ekonomik yardım alabilmeleri için hukuki statünün oluşturulacağı anlamına gelir. Zamanla kuzeye hukuki bir statü tanınacak. Birkaç yıl geçtikten sonra da bugünkü sınırla Kıbrıs ikiye bölünecek."
Klerides'in bu açıklamaları güneydeki Kıbrıs Üniversitesi'nin Türkoloji Bölümü Başkanı siyaset bilimci Niyazi Kızılyürek'in yazdığı 240 sayfalık 'Glafkos Klerides-Bir Ülkenin Gidişatı' adlı piyasaya çıkacak kitapta yer alıyor.