Klaus Lizbon'u imzaladı, AB 'Ohhhh' çekti

Klaus Lizbon'u imzaladı, AB 'Ohhhh' çekti
Klaus Lizbon'u imzaladı, AB 'Ohhhh' çekti

Çek Anayasa Mahkemesi?nin Lizbon Anlaşması?nın anayasaya aykırılığını değerlendirmeye aldığı 27 Ekim?den beri AB karşıtlarının protesto gösterileri eksik olmadı. Klaus da bu gösterilere katıldı. FOTOĞRAFLAR: Afp

AB'den sürgün Almanların olası toprak taleplerini önleyen tavizleri kopartan Çek lideri Klaus, Çek Anayasa Mahkemesi'nin kararının ardından Lizbon Anlaşması'nı nihayet onayladı. AB rahat nefes aldı

BRÜKSEL - AB’nin kurumsal reformunu öngören ve referandum sürecinde çöpe gitmiş Avrupa Anayasası’nın yerini alacak Lizbon Anlaşması’na Çekya’nın koyduğu takoz da kalktı. AB liderlerinin 29-30 Ekim’deki Büreksel zirvesinde, 2. Dünya Savaşı sonrası eski Çekoslavakya’dan sürülmüş Almanların toprak talebini engellemek için Prag’ı AB Temel Haklar Sözleşmesi’nden muaf tutma sözü vermesinin ardından Çekya Anayasa Mahkemesi dün Lizbon Anlaşması’nın anayasaya aykırı olmadığına hükmetti. Ardından itiraz etmesi için sebebi kalmayan AB karşıtlığıyla ünlü Çek Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus, Lizbon’u imzaladı.
Anayasa Mahkeme Başkanı Pavel Rychetsky’in dün sabah Lizbon’un temel ilkelerinin anayasayı ihlal etmediğine dair kararı 15 yargıçlı mahkemenin oy birliği ile kabul ettiğini duyurdu. Ardından gözler, dört günlük ABD gezisine çıkmaya hazırlanan Klaus’a çevrildi. Çek Başbakan Jan Fischer “Son engel de kaldırıldı, onaylanmaması için neden kalmadı” derken 26 ülkenin onayladığı anlaşmayı ‘egemenliğe tehdit’ gören Klaus, Washington’a hareket etmeden önce “Bugün (dün) saat 15.00’te (TSİ 16.00) anlaşmayı imzaladım” diyerek AB’ye derinden ‘ohh’ dedirtti. Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso memnuniyetini “Yol engelli bir maraton ama son engel de kalktı” diye dile getirirken anlaşmanın aralık ya da ocakta yürürlüğe girebileceğini duyurdu. 

Van Rompuy mu?
Klaus’un Lisbon Anlaşması’nı imzasının ardından AB’nin Lizbon’un öngördüğü AB başkanı ve dışişleri bakanının belirlenmesi için süreci hızlandırması bekleniyor. AB üyelerinin haftaya olağanüstü toplanarak büyük ölçüde üzerinde uzlaştığı Belçika Başbakanı Herman Van Rompuy’u ilk AB başkanı ilan etmesi umuluyor. Koltuk için çok çırpınmış eski Britanya Başbakanı Tony Blair’e birçok ülke karşı çıkınca ‘düşük profilli’ aday arayışına yönelen AB, ibreyi uzlaşmacı Hollanda ve Belçika başbakanlarına kırmıştı. Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkenende, Maastricht ekonomik kriterlerindeki titizliği nedeniyle Doğu Avrupa’nın, İngilizceyle birlikte AB’nin öteki resmi dili Fransızcayı bilmemesi nedeniyle Fransa’nın itirazıyla karşılaşmıştı. Bazıları da Balkenende’yi ‘çok fazla Anglo-Sakson’ bulmuştu. Buna karşın Van Rompuy, siyasi krizlerle boğuşan bir ülkeden gelmesinin kazandırdığı uzlaşma yeteneğiyle itirazla karşılaşmadı. Atanırsa Van Rompuy’un fazla inisiyatif kullanmadan kararları üyelere bırakarak uyumlu bir 2.5 yıl geçirmesi umuluyor. (afp, ap, Reuters)