Koçaryan, 'tam sonuç' istiyor

Ermeni lobisi mutlu

Ermeni lobisi, 'soykırım' tasarısının geldiği yerden mutlu. Ermenistan lideri Koçaryan: "Umarız süreç, soykırımın etkilerinin tam tanınma yolunu açar." Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi tasarıyı 22 Kasım öncesi genel kurula götüreceğini belirtti.

WASHINGTON/ERİVAN/BRÜKSEL - Amerika'daki güçlü Ermeni lobisi, 1915 olaylarını 'soykırım' olarak tanıyan karar tasarısının yedi yıl sonra yeniden Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu'nda onaylanıp genel kurul gündemine taşınacak olmasını 'adaletin tecellisi' görüp selamladı. Ermenistan 'diplomatik zafer' ilan ederken, Devlet Başkanı Robert Koçaryan, 'sürecin ABD'de Ermeni soykırımın etkilerinin tam manasıyla tanınmasıyla sonuçlanması' umudunu dile getirdi.
Brüksel'deki Koçaryan, tasarıyı yorumlarken, "Dünyanın her yerinde Türkiye'de 1915'te gerçekleşen olaylar hakkında fikir birliği oluşmuştur. Türkiye'nin tutumu diğer ülkeleri de tarihi inkara zorlayamaz" dedi. Koçaryan, "Umarız bu süreç Ermeni soykırımının etkilerinin ABD tarafından tam manasıyla tanınmasını yolunu açacaktır" derken, 'soykırımın etkilerinin tanınması'ndan neyi kastettiğine açıklık getirmedi. Erivan için bu tasarının Türkiye ile ilişkileri daha kötüleştirecek bir unsur olmadığını anımsatan Ermeni lideri, "Koşulsuz tam diplomatik ilişkiler kurulması ve Türk ortaklarla Türk-Ermeni ilişkilerini konu alan geniş diyaloğun başlatılmasına hazırız" görüşünü yineledi.
Önceki gün sabah saatlerinde Temsilciler Meclisi'nin açılış duasını 'tesadüfen' yapmış olduğu açıklanan Ermeni Partiği Karekin de tasarının onayının ardından soluğu komisyonun toplandığı salonda aldı. Ermeni lobisinin 'soykırımdan' kurtulduklarını belirterek salona getirdiği dört yaşlıyla ayak üstü sohbet eden Karekin, "Çok rahatladık. Çünkü biz bunu adaletin zaferi olarak görüyoruz. Tanrı'ya minnettarız. 90 yıl geç kalmış olsa da adalet üstün geldi" dedi. "Şundan eminiz ki, bedenleri bu soykırımda yok edilmiş olsa bile, bu insanların ruhları, komitenin kararını hissetmiştir" vurgusu yapan Karekin, tasarının Türkiye-Ermenistan ilişkilerine yardımcı olacağını da savundu.
Amerika Ermeni Ulusal Komitesi'nin (ANCA) icra direktörü Aram Hamparyan, "Komitenin tasarıyı benimsemesi, 20'nci yüzyılın ilk 'soykırımına' dair Amerikalıların açıkça ve dürüstçe konuşma hakkının teslimi açısından anlamlı bir adım" açıklaması yaptı. Harparyan, artık tasarının genel kurulda onayının önünün açıldığını belirtti. Amerika Ermeni Meclisi'nin (AAA) icra direktörü Bryan Ardouny de, "Bugün, tarihi bir gün. İleriye doğru kritik önem taşıyan bir adım atıldı" ifadelerini kullandı.
Erivan'dan ABD'ye ahlak teşekkürü
Ermenistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Vladimir Karapetyan tasarıyı memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, "Bu, adaletin tecellisi yolunda atılmış çok önemli bir adım" vurgusu yaptı. Ermenistan'da dün parlamento ABD'li yasama üyelerine teşekkürlerle açılırken, Parlamento Başkanı Tigran Torosian ise, Türkiye'nin baskılarına boyun eğmeyen Amerikalı vekillerin 'yüksek ahlâklı tutumlarını' övdü. Amerika Ermeni Meclisi'nin Erivan ofisinin Başkanı Arpi Vardanyan'ın yorumu şu oldu: "Bu zafer Türkiye'nin Amerikalı yasama üyelerine yaptığı büyük tehditler ve baskılar düşünüldüğünde özellikle önem taşımaktadır" (aa, afp)