Kolombiya'da eski rehine bakan oldu

Kolombiya'da Alvaro Uribe hükümeti sağcı milislerle kurduğu sıkı bağlara gırtlağına kadar battı. Dışişleri Bakanı Maria Consuelo Araujo'nun sağcı milisleri silahlandırmakla suçlanan senatör kardeşinin...

BOGOTA - Kolombiya'da Alvaro Uribe hükümeti sağcı milislerle kurduğu sıkı bağlara gırtlağına kadar battı. Dışişleri Bakanı Maria Consuelo Araujo'nun sağcı milisleri silahlandırmakla suçlanan senatör kardeşinin tutuklanması nedeniyle istifası skandal yaratırken, Uribe çareyi yerine ilginç bir kişilik atamakta buldu.
En köklü solcu gerilla örgütü FARC tarafından Aralık 2000'de bir plajdan kaçırılıp altı yıl rehin tutulan ve Ocak 2007'de kurtarma operasyonu sırasında kaçmayı başaran Fernando Araujo, Dışişleri'ne atandı. Soyadları aynı olsa da selefle halefin akrabalığı yok. Uribe'nin selefi Andres Pastrana döneminde Ekonomik Kalkınma Bakanlığı yapmış Araujo, rehinelerin güç kullanılarak kurtarılmasının hararetli savunucusu. Kadın adaşı ise, erkek kardeşinin sağcı milisleri finanse etme suçundan tutuklanması, babası hakkında sağcı milislerin adam kaçırmalarına karıştığına dair soruşturma açılması ve bölge valisi olan kuzenin zaten soruşturma altında olması üzerine direnmeyi bırakıp istifasını verdi. (afp, aa)