Koltuğuna 1000 talip var, ama Ahmedinecad açık ara önde

Koltuğuna 1000 talip var, ama Ahmedinecad açık ara önde
Koltuğuna 1000 talip var, ama Ahmedinecad açık ara önde

Muhsin Rızai ABD ile işbirliğine hazır.

TAHRAN - ABD Başkanı Barack Obama’nın Tahran’a açılımları açısından kritik önem taşıyan İran’da 12 Haziran’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde aday eflasyonu yaşanıyor. 5-9 Mayıs’ta gerçekleşecek resmi kayıt işlemleri öncesi aday adayı sayısı 1000’i geçiyor. Anayasayı Koruyucuları Konseyi tüm aday adaylarını cumhurbaşkanlığına uygun olup olmadıkları açısından eleyecek. Bu süreçte her zaman olduğu gibi reformcularla kadınların elenmesi bekleniyor. Nihai aday listesi 20-21 Mayıs’ta açıklanacak.

Üniversite öğrencilerinin anketi
Son anket aşırı muhafazakar Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ı favori gösterdi. Tahran’da 13 üniversitede yapılan ankete göre öğrencilerin yüzde 91’i oy kullanacak, yüzde 51.3’ü de Ahmedinecad’a oy verecek. Reformcuların en önde gelen adayı, eski başbakan Mir Hüseyin Musavi’ye vereceklerin oranı yüzde 26.4, ikinci reformcu aday, eski meclis başkanı Mehdi Kerrubi’ye vereceklerin oranı yüzde 17.5 çıkarken, muhafazakar kanattan Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Sekreteri ve eski Devrim Muhafızları komutanı Muhsin Rızai yüzde 4.8’de kaldı. Anket, reformcular tek adayda birleşirse, Musavi’nin yüzde 44’ü tutturabileceğine, ama Ahmedinecad’ın gerisinde kalacağına işaret ediyor. Ahmedinecad hala adaylığını resmen açıklamadı.

ABD ile sürpriz flört
Muhafazakarların oylarını bölüp bölmeyeceği merak konusu olan Rızai, dün seçilirse güvenlik konularında ABD ile işbirliği yapmaya istekli olduğunu söyleyip dikkati üstüne çekti. “Ülkemi yıkımdan kurtarmak için aday oldum. Ahmedinecad tekrar seçilirse felakete yuvarlanacağız” eleştirisi getiren Rızai, “Bugün ABD ile Batı bize ihtiyaç duyuyor. Bu ihtiyaçlarını ulusal çıkarlarımız yararına kullanmamız lazım” değerlendirmesini yapıp, Yahudi soykırımının tarihin karar vermesi gereken bir mesele olduğunu söyledi. Eski devrim muhafızları komutanı hakkında 1994’te Arjantin’de  bir Yahudi merkezinin bombalanmasıyla ilgili Interpol yakalama emri çıkarmıştı.
Reformcular da, Ahmedinecad’ı mitinglerine katılımı otobüslerle getirtilen öğrenci ve askerlerle ‘hileli’ şekilde arttırmakla suçluyor. Geçen çarşamba cumhurbaşkanını karşılama törenine katılmak için 200 km yol kat eden aracın yaptığı kazada bir öğrencinin ölmesini resmi ajanslar ‘görmezken’, Musevi “Belli ki kalabalıkları cezbetmek hükümetimiz için işsizlik ve enflasyonla mücadeleden daha önemli” diye çıkıştı. (Dış Haberler)