Komşuda hanedan yarışı

Yunanistan ilk kez Türkiye'nin konuşulmadığı ve liderlerin Batı Trakya'yı es geçtiği bir seçim kampanyasının ardından bugün sandık başına gidiyor.
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Yunanistan ilk kez Türkiye'nin konuşulmadığı ve liderlerin Batı Trakya'yı es geçtiği bir seçim kampanyasının ardından bugün sandık başına gidiyor. 21 partinin katıldığı seçim 1950'lerden beri olduğu gibi yine Karamanlis ve Papandreu aileleri arasında yarışa sahne olacak.
9 milyon 824 bin seçmenin oy kullanacağı seçimde 'iki hanedan' arasındaki iktidar savaşında 200 bin kadar kararsız seçmen ile küçük partilerin topladıkları oyların büyük oranda belirleyici olması bekleniyor. Zira anketler iktidardaki merkez sağcı Yeni Demokrasi (ND) lideri Başbakan Kostas Karamanlis ile solcu PASOK lideri Yorgos Papandreu arasındaki farkı topu topu bir puan gösteriyor.
Gelenek bozulmuyor
2004 seçiminde PASOK'un yüzde 40 oyuna akarşılık 45'le kazanan Karamanlis'in Mora Yarımadası'nda 66 kişinin öldüğü orman yangınından büyük yara aldığı halde seçim sisteminin de yardımıyla yine meclis çoğunluğunu elde etmesi umuluyor. Ancak Papandreu'nun da açığı kapatıp sürpriz yapabileceği belirtiliyor. Seçimin tek garanti ettiği şey ise, defalarca başbakan çıkarmış iki aileden birinin başbakanlık geleneğini sürdürecek olması. Karamanlis, eski Başbakan ve Cumhurbaşkanı Konstantin Karamanlis'in yeğeni, Papandreu da ikinci dünya savaşı sonrası ilk başbakan Yorgo Papandreu'nun torunu ve PASOK'un kurucusu ve eski Başbakan Andreas Papandreu'nun oğlu.
Milliyetçilik öne çıktı
Yangınlar nedeniyle sadece 10 gün süren seçim kampanyalarında ise Karamanlis ile Papandreu ekonomik ve sosyal içerikli vaatlerle seçmenlerin gönlünü çalmaya çalıştı. Ev hanımlarına 550, sigortasız çiftlere 950 avro emekli maaşı, öne çıkan vaatler arasındaydı. Buna karşın KDV oranının artırılması ve AB'nin istediği gibi kadınlarda emeklilik yaşını 65'e çıkararak erkeklerle eşitlenmesi konusunda her iki lider de yükümlülük altına girmekten kaçındı. Karamanlis, milliyetçi Ortodoks Halk Birliği'ne (LAOS) oy kaptırmamak için de 'vatanperverlik' dozajını iyice arttırdı. Mitinglerde taraftarlarına parti bayraklarını bıraktırıp sadece Yunan bayraklarıyla tezahürat yaptıran Karamanlis ayrıca, küskün ND'lileri tek başına iktidar olmazsa kimseyle koalisyon yapmayıp yeniden seçime gideceğini belirterek tutmaya çalıştı. Papandreu ise hem LAOS hem de Radikal Sol İttifak'a (SYRİZA) oy kaptırmama furyası içindeydi. Bu nedenle 'olumlu oy' sloganıyla ortaya çıktı. Yangınlarda kül olan beş köyün boykot ettiği seçimde yine de LAOS, SYRIZA ve Yunanistan Komünist Partisi'nin (KKE) güçlü çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor.
İlk kez uygulanan seçim yasası parlamentodaki 300 sandalyeden 260'ının yüzde 3 barajını geçen partiler arasında basit nispi sistemle dağılımını, geri kalan 40 sandalyenin birinci partiye 'prim' olarak verilmesini öngörüyor. Tek başına iktidar için yüzde 42.69 oranında oy gerekli. Ama barajı aşamayan partilerin oy sayısı yüksek olursa yüzde 40.5 yeterli.Türkiye'siz seçimde 14 Türk aday
ATİNA - Yunanistan'da 1975'ten beri ilk kez Ege, Kıbrıs ve Türkiye'nin gündeme gelmediği seçim süreci yaşandı. Başbakan Kostas Karamanlis de PASOK lideri Yorgos Papandreu da konuşmalarında Türkiye'ye hemen hiç değinmedi. 1996'da Kardak krizi, 2000'de Abdulah Öcalan skandalı, 2004'te de Kıbrıs için Annan Planı damgasını vurmuştu. Yine ilk kez liderler seçim gezilerine Batı Trakya'yı dahil etmezken bölgeden 14 Türk aday parti listelerine alındı. ND İlhan Ahmet, Erdoğan Sait, Orhan Hacıibrahim ve Dilek Hacıhalil'i, PASOK ise Ahmet Hacıosman, Rıdvan Kocamümin, Çetin Mandacı ile Canan Mahsun'u aday gösterdi. SYRIZA'dan Ekrem Hasan, Celalettin Yurtçu ve Yiğit Alioğlu, KKE'den Nazmi Ahmet, Hasan Efendi ve LAOS'tan Ahmet İmam aday oldu. Geçen dönem bir vekil çıkaran Türk azınlık, oylar dağılmamazsa toplam üç milletvekili seçme olanağı bulunuyor.