Komşuda iktidar medyası perişan

Komşuda iktidar medyası perişan
Komşuda iktidar medyası perişan

Elefteros Tipos 25 yıllık yayın hayatına son verdi.

Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Yunanistan’da Başbakan Kostas Karamanlis’in lideri olduğu iktidardaki Yeni Demokrasi Partisi’ni (YDP) destekleyen ve merkez-sağın ‘amiral gemisi’ denilen Elefteros Tipos gazetesi 25 yıllık yayın hayatından sonra kapandı. Gazetenin son patronları Teodoros ve Yianna Angelopulos çifti üç yıl içinde milyonlarca avro yatırım yapmalarına rağmen, tirajı 10 bin düşen gazeteyi satmaya çalıştı, alıcı çıkmayınca da kapattı. Gazete ile aynı binada barınan City FM radyosu da kapanırken, tazminatları ödeneceği açıklanan 450 çalışan işsiz kaldı.
1983’te Aris Vuduris’un kurduğu Elefteros Tipos, 2005’te bir armatörler grubuna, 2006’da Angelopulos çiftine satılmıştı. Atina’da 2004 Olimpiyatları’nın düzenlenmesinde büyük payı olan Yianna Angelopulu daha önce YDP’nin vekiliydi. Armatör ve sanayici Teodoros Angelopulos ise Fener Patrikhanesi’nin restorasyon masrafılarını üstlenmişti. Ekonomik kriz öncesi 10 milyar avro hesaplanan servetinin kriz sonrası 6 milyar avro’ya düştüğü söylenen Angelopulos’un gazeteye yatırımı 100 milyon avro’yu bulmuştu. Ama iktidar yanlısı çizgi okuyucuyu cezbetmedi. Zira büyük skandallarda bile iktidarı eleştirmek-eleştirmemek konusunda yaşanan kararsızlık, bazı haberlerin okura bir gün geç duyurulmasına bile yol açtı. Gazetenin son sayısı 24 bin civarında sattı.

Muhalif gazeteler üç kat satıyor
Elefteros Tipos sonrası iktidarı destekleyen üç gazetenin (Apoyevmatini, Kathimerini, Adesmeftos) günlük toplam satışı 45 bin civarında. Muhalefet gazetelerininki ise 140 binin üzerinde. İşsiz kalan 450 gazeteci nedeniyle Atina Gazeteciler cemiyeti (ESHEA) greve gitti.