Kongo'dan gelip asimilasyonu önermek

İsveç'te sonbahardaki seçimlerde Sosyal Demokratları iktidardan indiren merkez sağcı koalisyonun yeni entegrasyon ve cinsel eşitlik bakanı büyük tartışma koparıyor.

STOCKHOLM - İsveç'te sonbahardaki seçimlerde Sosyal Demokratları iktidardan indiren merkez sağcı koalisyonun yeni entegrasyon ve cinsel eşitlik bakanı büyük tartışma koparıyor. Göçmen karşıtlığının güçlendiği ülkenin Kongo göçmeni bir ailenin kızı olan kadın bakanı Nyamko Sabuni, bağrından kopup geldiği kitlenin sorunlarına eğilmek yerine,
'asimilasyonu' öne çıkaran çağrılar yapınca, istifa çağrılarının hedefi haline geldi.
Kongolu bir muhalif olan babasının siyasi sığınma hakkı kazanması sayesinde 12 yaşında annesi ve beş kardeşiyle 1981'de İsveç'e yerleşen Sabuni'nin yaşamı kendisini İsveçlilere kabul ettirmeye çalışarak geçmiş. İsveççeyi öğrenmiş, eğitimine önem vermiş ve önce parlamento, ardından bakanlığa uzanan kariyeri gelmiş.
Anadili Swahili'den vazgeçmekte sakınca görmeyen 37 yaındaki Sabuni, 'İsveç rüyasına' inanıyor ve kendisini 'Afro-İsveç' diye tanımlıyor. Ve tüm göçmenlerden kendisi gibi davranıp topluma adapte olmalarını istiyor. Kadın siyasi, "Kuran'a dayanan uygulamalarla kendi fırsatlarını sınırlandırıyorlar" derken, "Dinim gereği beş vakit dua etmem lazım diyenleri hangi işveren kabul eder ki!" tepkisini gösteriyor. Ona göre 'insanlar haklarını yanlış okuyor': "Din özgürlüğünün din adına her şeyi yapabilecekleri ya da insan haklarının istedikleri gibi davranabilecekleri anlamına geldiğini sanıyorlar. Burada yaşamak, çocuk, torun sahibi olmak istiyorlarsa, topluma adapte olmak için daha fazla çabalamaları gerek." Geçmişte sırf göçmen olduğu için iş bulamadığını teslim etse de "Her şeyin yanlış gitmesini ayrımcılığa bağlarsanız kendinizi olumsuz bir sarmalda bulursunuz" tezini işliyor. Siyasi gündemindeki önerileri ise şöyle: 15 yaş altındaki kızlara başörtüsü yasağı, kız çocukların sünnet edilip edilmediğine dair tıbbi muayene, görücü usulü evliliklere yasak ve dini okullara devlet desteğine son verilmesi.
İsveçliler artık 'hoş geldiniz' demiyor
İsveç Müslüman Konseyi'nin kadın başkanı Helena Benaouda, onun için "Bakanın yabancı olmasından, derisinin renginden mutluyum. Fakat göçmenlerle temasını kaybetmiş. Belki de siyasi kariyeri için çok fazla düşündü" yorumu yapıyor. 9 milyonun yüzde 12'sini göçmenlerin oluşturduğu İsveç'te yarım milyonluk Müslüman nüfus yaşıyor. Ve İsveçliler artık göçmenlere, özellikle de Müslümanlara 'hoş geldin' demiyor. Göçmenlerin çoğu ancak ayrı okullarda eğitim alabilirken, kendilerini işsizlik ve yoksulluk bekliyor. (New York Times)