Kongre Irak'tan çekilme için bastırıyor

ABD'den Demokratların eline geçen Kongre'nin iki kanadı Temsilciler Meclisi ve Senato, Başkan George W. Bush'un veto tehditlerine aldırmayarak ilave savaş bütçesini Irak'tan çekilme takvimine bağlayan kararı onayladı.

WASHINGTON - ABD'den Demokratların eline geçen Kongre'nin iki kanadı Temsilciler Meclisi ve Senato, Başkan George W. Bush'un veto tehditlerine aldırmayarak ilave savaş bütçesini Irak'tan çekilme takvimine bağlayan kararı onayladı.
Irak ve Afganistan'daki savaş için 124 milyar dolarlık fon ayrılmasının yanı sıra 1 Ekim'den itibaren çekilme için düğmeye basılması, tüm savaşçı birliklerin ise 31 Mart 2008 itibarıyla çekilmesini de içeren tasarı Temsilciler Meclisi'nde 208'e karşılık 218 oyla kabul edildi. Kongre'nin üst kanadı Senato'da dün yapılan oylamada ise tasarı 51'e karşılık 46 oyla onaylandı.
Bush yönetimi Demokratların çekilme yolunda attığı bu adıma fena kızdı. Beyaz Saray sözcüsü Dana Perino, meclise "Irak'ta başarısızlığı oyladı. Başkan tasarıyı veto edecek. Sonra Bush Kongre liderliğiyle komutanların kararına saygı duyan ve Amerikalıların güvenliğini garanti eden temiz bir tasarı üzerinde çalışacak" diye çalım attı. Bush çekilme şartını içeren bir yasayı veto edeceğini daha önce duyurmuştu. ABD Başkanı'nın veto yetkisi kısa vadede çekilme takviminin hayata geçmesine engel oluştursa da üzerindeki baskının iyiden iyiye yoğunlaşması anlamına gelecek.
Amerikan kamuoyu ise çekilme takvimi konusunda bölünmüş görünüyor. NBC News/Wall Street Journal'ın son anketi Amerikalıların yüzde 56'sının çekilme takvimi istediğini, yüzde 37'sinin ise Bush'a destek verdiğini ortaya koydu. Yüzde 55'lik kitle ise Irak'ta artık zaferin mümkün olmadığı görüşünde. Katılımcıların sadece yüzde 22'si Irak'ta doğru yolda olunduğunu savunuyor.
Rice'a ifade çağrısı
Öte yandan Bush yönetimine karşı bir başka kıskaç operasyonuna girişen Demokratlar, Irak savaşına bahane yapılan yalanlar konusunda Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın ifade vermesini içeren bir karar aldı. Temsilciler Meclisi reform komitesinin 10'a karşı 21 oyla kabul ettiği karar uyarınca, 2003'te Ulusal Güvenlik Danışmanı olan Rice'ın önümüzdeki ay Irak'ın Nijer'den nükleer silah satın almaya çalıştığına dair uydurma raporla ilgili komiteye hesap vermesi gerekiyor. Rice konuyu komite başkanı Henry Waxman'a gönderdikleri üç mektupla yanıtladıklarını savunup, "Bu konu yanıtlandı ve yanıtlandı ve yanıtlandı.
Eğer hâlâ soruları varsa yine mektupla yanıtlamaktan mutlu olurum" demekle yetindi. (Dış Haberler)