Kongre'nin elinden Çin'le Türkiye çekiyor

ABD Kongresi sayesinde Çin ve Türkiye birlikte ajans haberlerinin başlıklarına çıktı. 'Çin ile Türkiye Amerikan manevralarına kızgın' haberi yapan AP, kasımda...

WASHINGTON - ABD Kongresi sayesinde Çin ve Türkiye birlikte ajans haberlerinin başlıklarına çıktı. 'Çin ile Türkiye Amerikan manevralarına kızgın' haberi yapan AP, kasımda Demokratların kontrolüne geçen Kongre'nin Ermeni tasarısıyla Türkiye'yi, dün Tibet lideri Dalay Lama'ya en üst düzey sivil nişan Kongre Altın Madalyası'nı takarak da Çin'i kızdırdığını vurguladı. Başkan Bush, Ermeni tasarısına karşıyken, Dalay Lama'nın onurlandırılmasına destekçi.
Ama selefleri gibi Dalay Lama'yı Beyaz Saray'da ağırlarken resim çektirmeyen Bush, madalya törenine katılmak zorunda. Bush yönetiminin Türkiye'yle Irak, Çin'le İran ve Kuzey Kore işbirliğini riske atan Kongre'nin başka tartışmalı dış politika manevraları da var. Japonya'nın 2. Dünya Savaşı'ndaki seks kölesi Asyalı kadınlardan özür dilemesini onaylayan Temsilciler Meclisi, öbür yandan ABD araç ve bifteğine gümrük uyguluyor diye Güney Kore'yle serbest ticaret anlaşmasını bloke etti.