Konya semaları Gazze'yi bombalayan İsrail jetlerine kapalı

Konya semaları Gazze'yi bombalayan İsrail jetlerine kapalı
Konya semaları Gazze'yi bombalayan İsrail jetlerine kapalı

İsrail resmen duyurdu

KUDÜS - Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Dışişleri Bakanlığı’yla istişarelerin ardından 2001’den beri gerçekleştirdiği ‘Anadolu Kartalı’ tatbikatını uluslararası kısmını süresiz ertelemesi İsrail’de tepki yarattı. İsrail ordusu (IDF), Türkiye’nin ‘İsrail hava kuvvetlerinin katılmasını istemediği’ için tatbikatın uluslararası bölümünü ertelediğini duyurdu. IDF açıklamasında “12-23 Ekim arası yapılacak tatbikat Türkiye’nin katılımcı ülkeler listesinde değişiklik yapıp, İsrail’i listeden çıkarma kararı üzerine ertelenmiştir. İsrail ordusu bu durumdan sadece bir kaç gün içinde bilgilendirilmiştir” denilirken, ayrıntıya girilmedi.
Bu yıl planlanan tatbikata NATO güçlerinin yanı sıra İtalya ve ABD ordusunun yanı sıra İsrail’e ait F-16 savaş uçakları, helikopterler ve yakıt ikmali yapabilen tankerler katılacaktı. İsrail kamu radyosuna göre bu yılki manevralar Türk hava sahasının Suriye, Irak ve İran sınırı yakınında saldırı senaryoları içeriyordu. Adını açıklamak istemeyen İsrailli ordu yetkilileri ise İsrail’in dışlanması üzerine ABD’nin de katılımdan vazgeçtiğini, bunun üzerine de Ankara’nın tatbikatın uluslararası kısmını ertelemek zorunda kaldığını iddia etti. Haaretz, olayı ‘Türkiye İsrail’i tatbikattan menetti’ başlığıyla duyururken, 1400 Filistinli’nin öldürüldüğü Gazze saldırılarına katılan pilotların Türkiye semalarında istenmediği ve Başbakan Tayyip Erdoğan’ın İsrail’in tatbikattan dışlanması için baskı altında olduğunu anımsattı. Jerusalem Post’un konuştuğu bir İsrailli yetkili de “İki ülke arasındaki ilişkiler çok gergin. Tatbikatın ertelenmesi çok ani ve beklenmedik oldu” dedi. 

Ayalon: Türkiye sratejik dayanak noktası
İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon, önce Ankara’nın kararını ‘NATO, Avrupa ve Amerikan çıkarlarına darbe’ diye nitelese de tonunu düşük tuttu. Ayalon, “Türkiye Ortadoğu’da çok önemli bir stratejik dayanak” diyerek ekledi: “Kesinlikle Türkiye’nin İsrail’le bağları da bütün bölgeye hizmet ediyor. Hepimiz Batı medeniyetinin parçası olan ve İran modelinin antitezini oluşturan hoşgörülü bir Türkiye istiyoruz.” İsrailli uzman Amikam Nachmani, Türkiye’nin askeri cephede hiç böyle adım atmadığını anımsatıp olayı ‘alarm zili’ diye andı. En son Dışişleri Bakanı Ahmed Davutoğlu, Gazze’yi ziyaret talebi geri çevrildiği için 20-22 Eylül’de İsrail’in daveti üzerine gerçekleştireceği ziyareti eylül başında iptal etmişti. (Dış Haberler)