Kopenhag savaş alanına döndü

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da gençlerin 1980'lerden beri gençlik merkezi olarak kullandıkları Ungdomshuset binasından atılmaları üzerine patlak veren isyan, üst üste iki gündür başkente savaş havası yaşatıyor.

KOPENHAG - Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da gençlerin 1980'lerden beri gençlik merkezi olarak kullandıkları Ungdomshuset binasından atılmaları üzerine patlak veren isyan, üst üste iki gündür başkente savaş havası yaşatıyor. Önceki gece Noerrebro bölgesinde siyahlar giyinmiş sol eğilimli yaklaşık 1000 kişi merkezin ellerinden alınıp radikal Hıristiyan grup Fadershuset'e verilmesini protesto etti.
400'den fazla gence gözaltı
Canlı müzik ve dansla gösteriyi sokak partisine çeviren gençleri biber gazıyla dağıtmaya çalışan polis, taş ve molotofkokteyli yağmuruna tutuldu, otomobiller ve çöpler ateşe verildi, dükkânların camları yere indirildi. Christianshavn bölgesine de sıçrayan ve sabaha dek süren olaylar sırasında 188 kişi, gün içindeyse 90 kişi gözaltına alındı. Bir gösterici de yaralanırken iki günde gözaltına alınanların sayısı 400'ü buldu. Polis gözaltına alınanlar arasında 17 yabancı uyruklu olduğunu belirtti. Gösteriler 2006'da mahkemenin aldığı zorla boşaltma kararının önceki gün yerine getirilmesi girişimiyle patlak vermişti. Polisin iddiasına göre, 1980'lerde belediyenin gençlere tahsis ettiği ancak 2000'de Fadershuset'e satılan bu merkez asiler ve punk'çılar için sığınağa dönüştü. İzlandalı popçu Björk'ün de sahne aldığı merkez konser, oyun ve tartışma programlarıyla gençlere hoş zaman geçirme imkanları sunuyordu.