Kore yarımadasında savaş çanları

Kore yarımadasında savaş çanları
Kore yarımadasında savaş çanları

Kuzey Kore?nin 2006?dan sonraki ikinci nükleer denemesi için kutlamalar düzenlendi. Güney Koreliler ise hükümetin PSI?ye katılmasını protesto ediyor. FOTOĞRAFLAR: AFP

Nükleer denemesini takiben üç günde altı füze denemesiyle dünyayı alarma geçiren Kuzey Kore, 'düşman kardeşi' Güney Kore'nin ABD'nin güvenlik girişimine (PSI) katılmasını 'savaş ilanı' saydı. 1953 tarihli ateşkesten de çekilen Pyongyang, yeniden nükleer yakıt üretmeye de koyuldu

SEUL - Son komünist ülke Kuzey Kore, dünyayı alarma geçiren nükleer denemesi sonrası art arda füze denemeleri gerçekleştirirken, bölgede savaş çanları çalınmaya başlandı. Pyongyang, ‘düşman kardeş’ Güney Kore’nin nükleer denemeye tepki olarak ABD öncülüğündeki Kitle İmha Silahlarının Yayılmasına Karşı Güvenlik Girişimi’ne (PSI)  katılma kararını ‘savaş ilanı’ saydı. PSI icabı bir tek gemisinin durdurulup aranmaya kalkışılması halinde askeri saldırıyla yanıt vereceğini söyleyen Kuzey Kore, 1953’te savaşı bitiren ateşkese artık bağlı olmadığını duyurdu. 

‘Çatışma olası’
Pazartesi 2006’dan sonraki ikinci nükleer denemesine paralel olarak üç günde altı füze denemesi yapan Kuzey Kore, dün de savaş takımlarını kuşandı. 56 yıllık ateşkes anlaşmasını rafa kaldıran Kuzey Kore ordusu, Sarı Deniz’in tartışmalı sularında Amerikan ve Güney Kore’ye ait ne askeri ne sivil gemilerin geçiş güvenliğini garanti etmeyeceğini duyurdu. Yapılan açıklamada ‘ABD liderliği kuklaları PSI’a çekerken ordumuz artık ateşkes anlaşmasına bağlı kalmayacaktır. Kore yarımadasında savaş haline dönülecektir. Bizi tahrik edenler tasavvuru güç acımasız ceza ile karşılaşacaktır. Barışçıl gemilerimizi durdurup aramak dahil en ufak düşmanca tutum derhal ve güçlü askeri saldırıyla karşılık bulacaktır. Amerikalı emperyalistler ve hain (Güney Kore Devlet Başkanı) Lee Myung-Bak’ın grubu durumu savaş haline sokmuştur’ denildi. Kuzey Kore ayrıca 28 bin 500 ABD askerinin konuşlandığı Güney’deki üsleri vuracak güçte olduğunu savundu. Güney Kore Savunma Bakanlığı ise ‘Her tür olasılığa tam hazırlık yapıyoruz’ açıklaması yaptı. Düşünce kuruluşu Sejong Entitüsü’nden Cheong Seong-Chang, kara sularının ihlali halinde Kuzey’in kısa menzilli füze fırlatabileceğini, özellikle batı sahilinde çatışma çıkabileceğini söyledi.
Güney Kore gazetesi Chosun Ilbo ise Kuzey Kore’nin gövde gösterisinin ardından yeniden nükleer yakıt üretme çalışmalarına koyulduğunu yazdı. Gazeteye göre Kuzey Kore’nin altılı görüşmelerde faaliyetlerini durdurup 5 Nisan’da uzaya uydu gönderme girimimini kınayan BM’ye tepki olarak tekrar açtığı Yongbyon nükleer tesisinin bacasından buharlar yükseliyor. Gazete atıl durumdaki 8 bin yakıt çubuğunun çalışması halinde bir bombaya yetecek 8 kg plutonyumu elde edebileceğini öne sürdü. Pyongyang geçen haziranda 31 kg plutonyuma sahip olduğunu kaydetmişti. Obama yönetimi BM Güvenlik Konseyi’nden sert yaptırımlar için Çin ve Rusya’yı iknaya çalışırken, Rus haber ajansları, Dışişleri yetkililerinin ‘Rusya’nın nükleer savaş çıkabileceği endişesiyle askeri değil ihtiyati tedbirlerden yana olduğunu’ söylediklerini aktardı. (Dış Haberler)