Kore'de Hıristiyanlara öfke

Afganistan'da Taliban'ın 18'i kadın 23 Güney Koreli evanjelist misyoneri kaçırıp son iki haftada iki erkek misyoneri öldürmesi, Seul'de 'toplumsal bir gerçeği' ortaya çıkardı. İnternete bırakılan mesajlara bakılırsa...

SEUL - Afganistan'da Taliban'ın 18'i kadın 23 Güney Koreli evanjelist misyoneri kaçırıp son iki haftada iki erkek misyoneri öldürmesi, Seul'de 'toplumsal bir gerçeği' ortaya çıkardı. İnternete bırakılan mesajlara bakılırsa, çoğunluğu Budist olan Güney Kore halkı, nüfusun yüzde 31'ini oluşturan Hıristiyanlara ve onların toplumun üst kademelerinde hızla yükselişine kızgın. En büyük 10 şirketin CEO'sunun yanı sıra milletvekillerinin çoğu da Hıristiyanken, halk Seul'deki Saemmul Presbiteryen Kilisesi'nde görevli misyonerlerin Afganistan'a gidip 'Müslüman mahallesinde salyangoz satmasını' 'küstahlık' olarak değerlendiriyor.
'Diz çöküp özür dilesinler'
Saemmul Kilisesi'nin internet sitesini, olumsuz mesaj yağmuruna tutan Koreliler, misyonerleri 'çatışmalara boğulmuş Müslüman bir ülkeyi kendi dinlerine döndürmeye çalıştıkları' gerekçesiyle 'küstahlıkla' suçluyor. Olumsuz mesaj sayısı Taliban'ın grup lideri rahip Bae Hyung-ku'yu öldürmesinden sonra iyice arttı.
Bae'nin ailesi, mesajları 'kin ve yanlış anlamalarla dolu' diye eleştiren bir açıklama yayımladı. Kilise çareyi siteyi kapatmakta buldu. Mesajların adresi bu kez, önde gelen internet sitesi Naver oldu. Kendisini 'hümanist öğretmen' diye tanıtan bir Koreli'nin mesajı şöyleydi: "Misyonerlerin diz çöküp Protestan küstahlıkları için özür dilemeleri amacıyla sağ salim dönüşleri için dua edelim." Kendisine 'laik Budist' diyen bir kadınsa şu mesajı bıraktı: "Misyonerler hak ettiklerini buluyor. Belki bazıları, bize zorla İsa'yı anlatmaktan vazgeçer."
Psikoloji profesörü Whang Sang-min, bu 'nefreti' şöyle yorumluyor:
"Hıristiyanlara karşı artan bir kızgınlık var. Birçok Koreli kendisini, kilisenin gücü altında eziliyor hissediyor." Ülkedeki 36 bin kiliseden en güçlüsü Saemmul, son olarak Seul'un merkezinde beş katlı bir alışveriş merkezini satın alıp kiliseye dönüştürürken, düzenli üye sayısı 75 bini geçti.
Rehinelerin aileleri ise dün Seul'de bir camiyi ziyaret edip yardım istedi. Aileler, 'Bu çocuklar, ırk, din ve sınırların ötesine geçip sevgiyle hareket etti. Afganistan'a sadece dini bir hevesle değil, Korelilerin 1950-53 Kore Savaşı'ndan sonraki ekonomik büyümeleri için dünyaya olan borçlarını ödemek için gitti" çağrısını yaptı. Cami imamı Süleyman Lee Haeng Lae de, eski imamın misyonerlerin bırakılması için Afganistan'da olduğunu söyledi.
Rehineden telefonda yakarış
Rehinelerden biri Taliban'ın AFP'ye bağlandığı bir telefonla yardım istedi. İngilizce ve Darice konuşan Sing Jo-Hin, "Bizi öldürecekler. Çok tehlikeliler. Çoğumuz hastayız. Her gün durumumuz kötüleşiyor. (Sıcaktan) nefes alamıyor, bir şey yiyemiyor ve uyuyamıyoruz. Ölmek istemiyoruz, evimizi özledik" dedi. Üç kişiyle birlikte tutulduğunu belirten Sing, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ve Papa 16. Benediktus'tan yardım istedi. (Independent, afp)