Koreler yarım yüzyıl sonra barışıyor

Soğuk Savaş'ta bölünmüş Kore Yarımadası'nın düşman kardeşleri Güney ve Kuzey Kore, 50 yıl sonra barış anlaşması imzalama yolunda ilk adımı attı. Kuzey'in nükleer programına elveda demesiyle yolu açılan anlaşma için...

PYONGYANG - Soğuk Savaş'ta bölünmüş Kore Yarımadası'nın düşman kardeşleri Güney ve Kuzey Kore, 50 yıl sonra barış anlaşması imzalama yolunda ilk adımı attı. Kuzey'in nükleer programına elveda demesiyle yolu açılan anlaşma için Pyongyang'ı ziyaret eden Güney'in lideri Roh Moo-hyun ile Kuzey'in lideri Kim Jong Il kalıcı barış niyetini ilan eden deklarasyona imza koydu.
Kadehler havaya
Geçen yüzyıldan beri düzenlenen ikinci zirve, beklenenin üzerinde sonuçlar doğurdu. Üç günlük zirve sonunda iki lider 1953'ten beri teknik olarak savaşta olan ülkeleri arasında barış anlaşması imzalama sözü verdi. Deklarasyonda 'Kore liderleri askeri düşmanlığa son verme, barışı temin ve tansiyonu düşürmek için yakın işbirliği yapmakta anlaşmıştır' denildi. İki lider kameraların karşısında el sıkışırken, şampanyalar tokuşturuldu. Altılı görüşmelerde Kuzey Kore'nin 31 Aralık'a dek tüm nükleer programının listesini verme ve nükleer tesislerinin ABD'li uzmanlar öncülüğünde işlevsiz kılmayı kabul etmesinin ardından gerçekleşen zirve sonrası yayımlanan ortak deklarasyon şunları öngörüyor:

 • Tartışmalı Kuzey Sınır Hattı'nda (NLL) Haeju limanına kadar barış bölgesi oluşturulup sivil gemilerin seyrine izin verilecek.
 • Ortak balıkçılık ve ekonomi bölgeleri oluşturulacak.
 • Askerden arındırılmış bölgeden geçen tren yolunda kargo taşımacılığı başlatılacak.
 • Ortak tersane kurulacak.
 • Kuzey Kore'de bütün Korelilerin kutsal saydığı Paektu Dağı ile Seul arasında turistik geziler için hava koridoru açılacak.
 • Bölünmüş ailelerin birleşmesi süreci hızlandırılacak.(2000'deki ilk liderler zirvesi sonrası 19 bin aile bir araya gelmişti.)
 • 2008 Pekin Olimpiyatları için ortak amigo kız takımı kurulacak.
  Anlaşma sürecini sürdürmek için iki ülke yöneticileri arasında düzenli toplantılar yapılacak. Savunma bakanları yeni adımlar atmak için kasımda buluşacak.
  Barış anlaşmasında ilerleme 1950-1953 Kore Savaşı'nda yer alan ABD ve Çin'in de katılımını gerektiriyor. Ancak Güney Kore muhalefeti ortak deklarasyonun nükleer silahsızlanmayı vaat etmediğini belirtip yetersiz bulurken, aralıkta görev süresi dolacak olan Roh'u siyasi oyunla suçladı.
  Bu arada Bush yönetimi çarşamba açıklanan ve Kuzey Kore'nin nükleer tesislerinin işlevsizleştirilmesini öngören anlaşmadan memnun ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Christopher Hill, Kuzey Kore'nin nükleer tesislerini işlevsizleştirme operasyonu için uzman ekibin haftaya bölgeye gideceğini söyledi. (Dış Haberler)