Körfez İran'ın casus yuvası

Sünni Arap ülkelerinin Ortadoğu'da etkisini artıran Şii İran'a karşı olası saldırıda ABD ile İsrail'i destekledikleri söylentisi ayyuka çıkarken, Tahran'ın da Körfez krallıklarına misilleme yapabileceği öne sürüldü.

LONDRA - Sünni Arap ülkelerinin Ortadoğu'da etkisini artıran Şii İran'a karşı olası saldırıda ABD ile İsrail'i destekledikleri söylentisi ayyuka çıkarken, Tahran'ın da Körfez krallıklarına misilleme yapabileceği öne sürüldü. Kuveyt'in Siyasa gazetesinin Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Katar ve Umman'ın İran'a olası bombardıman için hava sahalarını İsrail'e açabileceği iddiasının ardından, eski bir üst düzey İranlı diplomat Tahran'ın Körfez'de 'uyuyan hücreler'ini harekete geçirip Şii nüfusu ayaklandırabileceğini ortaya attı.
İran'ın eski Dubai elçisi ve dışişleri danışmanıyken bugün İran'dan kaçmış bir muhalif olan Adil Assadinya, Telegraph'a, şu iddialarda bulundu: "Körfez ülkelerinde İran'a ait okul ve hastanelerde aslında İran casusu öğretmen, doktor ve hemşireler çalışıyor, bunlar Tahran'ın emriyle harekete geçecek 'uyuyan hücreler'. İran istihbaratının eğittiği bu kişiler, Körfez'de Sünni yönetimlerin dışladığı Şii nüfusu da silahlandırıyor. ABD ya da İsrail İran'a saldırırsa, bu hücreler ABD ve Avrupa ekonomik çıkarlarına saldıracak, mezhepsel çatışma çıkaracak. Körfez'e kaos getirecek."
'Fahişelik zinciri yönetiyorlar'
Assadinya'ya göre, Ortadoğu'nun ana ticaret limanı Dubai'de çok sayıda İranlının çalıştığı 4 bin İran işletmesi casusluk faaliyetlerine paravanlık yapıyor. İranlı ajanlar, yetkili ve diplomatları ağına düşürmek için gece kulübü ve fahişelik zinciri de yönetiyor, Körfez'de sürgündeki 500 bin İranlı iki taraflı casus olarak kullanılmaya çalışılıyor. Şiiler Bahreyn'de nüfusun yüzde 61, Yemen'de yüzde 47, Kuveyt'te yüzde 30, BAE'de yüzde 16, Suudi Arabistan'da yüzde 15'ini oluşturuyor.
'Arap planına İran desteği'
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın Riyad'a ilk ziyaretinde ise, ABD ve İsrail'le ittifak kurduğu söylenen Suudi Kralı Abdullah'la teması sonrası 'Ortadoğu'da Sünni-Şii sürtüşmesine karşı mücadele' sözleri edildi. Ahmedinecad, 'Komplolara karşı ortak girişim kararı aldıklarını' kaydetti. İran liderinin Arap Birliği'nin 1967 sınırlarına çekilme karşılığı İsrail'le ilişkileri normalleştirme planına da destek verdiği öne sürüldü. Tahran ise konunun görüşülmediğini savundu. (Dış Haberler)