Körfez'de casus üssü

İran'ın, geçen martta 15 Britanya askerini esir aldığı ve statüsü tartışmalı Şattülarap su yolu yakınlarında oldukça gelişmiş bir casusluk üssü kurduğu iddia edildi.

WASHINGTON - İran'ın, geçen martta 15 Britanya askerini esir aldığı ve statüsü tartışmalı Şattülarap su yolu yakınlarında oldukça gelişmiş bir casusluk üssü kurduğu iddia edildi. Devrim Muhafızları, İran-Irak savaşı sırasında Basra Körfezi'nde batan bir vinç platformunun temelleri üzerinde yüksek teknolojik ekipmanlarla donatılmış bir üs kurmuş. ABD de, buna yanıt olarak İran-Irak deniz sınırının tam karşısındaki Havr Amaya petrol platformu üzerinde kendi casusluk üssünü inşa etmiş Şu anda her iki casusluk üssündeki İranlılarla Amerikalılar, birbirlerinin Körfez'deki faaliyetlerini izliyor.
İran üssü, Devrim Muhafızları'nın denizcileri yakaladığı İran-Irak arasındaki statüsü tartışmalı Şattülarap'ın yakınında. ABD ordusuna göre, İran üssü Devrim Muhafızları'nın koalisyon deniz güçlerinin her hareketini ve Körfez'deki ticari taşımacılığı izlemesini sağlayacak radar, gece görüşlü kamera ve kızılötesi aygıtlarla donatılmış. Tahran'ın bu üsle marttaki gibi Şattülarap'ta koalisyon güçlerine ait daha fazla gemiyi ele geçirmesini amaçladığını söyleyen Britanyalı ve Amerikalı komutanlar, nükleer tesislerine yönelik olası saldırıda da Tahran'ın Körfez'deki taşımacılığı vurmak için üssü kullanabileceğine inanıyor. (Telegraph)