Körfez'den İran'a nükleer öneriler var

BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ile Almanya, dün Londra'da nükleer programı yüzünden İran'a yeni yaptırım önerisini görüşürken, Körfez'den iki sürpriz çıkış geldi.

LONDRA - BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ile Almanya, dün Londra'da nükleer programı yüzünden İran'a yeni yaptırım önerisini görüşürken, Körfez'den iki sürpriz çıkış geldi. Körfez İşbirliği Konseyi (KİK), nükleer silahlanma yarışını önlemek için İran'a uranyum tedariki önerirken, Bahreyn Veliaht Prensi Şeyh Selman el Halife, Tahran'ı 'atom bombası geliştirdiği halde yalan söylemekle' suçladı.
The Times'a demecinde, "İran henüz atom bombası olmasa da geliştiriyor ya da bu kapasitede" diyen Şeyh Selman, bunun çatışma riski yarattığını söyleyip, daha fazla diplomatik çaba istedi. Sünni hanedanlığının elindeki Bahreyn, nüfusunun yüzde 60'ının Şii olması ve ABD'nin 5. Filosu'na ev sahipliği yapması nedeniyle İran etkisinden en çok korkan ülke. Suudi Dışişleri Bakanı Suud El Faysal ise Katar, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt ve Umman'la birlikte KİK'in bir konsorsiyumla tarafsız bir ülkede İran'ın zenginleştirilmiş uranyum ihtiyacını karşılayacak tesis kurmasını önerdi. Faysal, "Tesis, Ortadoğu'da atom enerjisini kullanmak isteyen ülkelere nükleer yakıt üretecek. Konsorsiyum uranyumun atom bombası için kullanılmayacağını garanti edecek" dedi. İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki, "Araplar buna hazırsa biz de hazırız" derken , bu işe talip olan Rusya'nın Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Sergey Kiriyenko "Sadece nükleer güçler uranyum tesisi kurar" diye karşı çıktı.
ABD'li senatör Bush'a İran mektubu yazdı
Amerika'da ise 30 senatör, Başkan George W. Bush'a, İran'a karşı son yaptırımları 'savaşa gerekçe yapmaması' için uyaran mektup yazdı. Bush'un 3. Dünya Savaşı'nı da anan 'kışkırtıcı' söylemine dair kaygıların yer aldığı mektupta 'İran'a karşı tek yanlı bir askeri müdahale için izin verilmediğinin altını çizmek istiyoruz' denildi. Mektuba Demokrat aday adayları Hillary Clinton ile Joseph Biden imza koyarken, başkan seçilirse yeni yaklaşım sergileyip İranlı liderlerle doğrudan görüşeceğini belirten Barrack Obama imza atmadı. (Dış Haberler)