Kosova görüşmeleri çöktü, kriz kapıda

AB-ABD-Rusya troykası arabuluculuğunda Kosovalı Arnavutlarla Sırbistan arasındaki nihai statü görüşmeleri dün çökerken, ufukta Kosova'nın bağımsızlığını ilan etmesi, Belgrad'ın buna sert taktiklerle yanıt vermesi ve Balkanlar'da yeni huzursuzluk var.

BADEN - AB-ABD-Rusya troykası arabuluculuğunda Kosovalı Arnavutlarla Sırbistan arasındaki nihai statü görüşmeleri dün çökerken, ufukta Kosova'nın bağımsızlığını ilan etmesi, Belgrad'ın buna sert taktiklerle yanıt vermesi ve Balkanlar'da yeni huzursuzluk var.
10 Aralık'ta bitmesi planlanan son turun çökmesiyle, troyka yeni görüşme olmayacağını açıkladı. Belgrad'ın en geniş çaplı özerklik önerisini reddeden Kosova bağımsızlıktan geri adım atmadı. Kosova Başkanı Fatmir Sejdiu, bağımsızlık ilanının çok çabuk olacağını söyledi, ama kesin tarih vermedi. Bunun üzerine Sırbistan Devlet Başkanı Boris Tadiç "Kosova'ya bağımsızlık getirecek tüm kararları iptal edeceğiz. Mücadele için tüm yasal ve diplomatik araçları kullanacağız. Şiddet istemiyoruz" resti çekti. Troyka tarafları barışı koruma, şiddet tahrikine kapılmamaya çağırdı. ABD'li arabulucu Frank Wisner, "Balkan barışı risk altında. Çok zor bir döneme giriyoruz. Ama Kosova'nın statüsü sürdürülebilir değil" dedi.
Kosova'ya sıkı abluka uygulanacak
Troyka, raporunu 10 Aralık'ta BM Genel Sekreteri'ne sunacak. Ancak bağımsızlık planı Güvenlik Konseyi'nin onayına sunulursa, Rus vetosunu yiyeceği kesin. Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise "Bu benzersiz bir durum, bağımsızlık kaçınılmaz diyen bir sihri kabul edemeyiz. Vaziyet alarm veriyor" tepkisini gösterdi. Sırbistan Başbakanı Voyislav Koştunitsa da, 'uluslararası hukuka karşı suç' diye nitelediği tek taraflı bağımsızlık ilanına karşı eylem planı hazırladı. Buna göre, Kosova'yı tanıyan ülkelerden büyükelçiler çekilecek, sınırların kapatılacağı Arnavutlar Avrupa ülkelerine uzun yoldan dolaşarak geçebilecek, bölgenin enerjisi kesilecek, ihracat-ithalat durdurulacak. Uzmanlar ise Kosovalı Arnavutların çıkış yolu bulacağı görüşünde. Tadiç bugün ve yarın Ankara'yı ziyaret ediyor. (Dış Haberler)