Kosova için son viraj da dönülüyor

Sırbistan'da eski diktatör Slobodan Miloşeviç'in ortaklarının genel seçimden birinci parti çıkıp parlamento başkanlığını ele...

NEW YORK - Sırbistan'da eski diktatör Slobodan Miloşeviç'in ortaklarının genel seçimden birinci parti çıkıp parlamento başkanlığını ele geçirmesiyle telaşlanan ABD ile AB, Kosova'ya bağımsızlık öngören BM planını Güvenlik Konseyi'ne sundu. BM Temsilcisi Martti Ahtisaari'nin ilk aşamada uluslararası gözetim altında bağımsızlık öngören planını destekleyen karar tasarısı, BM şartının 7. bölümüne atıfla 'Bölgesel istikrarı güçlendirecek çok etnili ve demokratik Kosova'ya bağlılık' dile getiriyor. Rusya daha önce veto edeceğini söylemişti.
Dün Rus Dışişleri, "Karar tasarısı bizim açımızdan kabul edilemez unsurlar içeriyor. Müzakere edeceğiz" açıklamasını yaptı. Kosova'yı tarihi beşiği kabul eden Sırbistan da, bölgeye geniş özerklik vaat ederken, bağımsızlığı reddediyor. Ancak ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Nicolas Burns ay sonuna dek Kosova'ya bağımsızlık kararını çıkaracaklarını söyledi. ABD'nin BM Temsilcisi Zalmay Halilzad, Rusya'nın veto etmeyeceği varsayımından hareketle tasarının onaylanacağı görüşünde. Karar çıkabilmesi için en az dokuz üyenin oyuna ve beş daimi üyeden veto kartı çıkmamasına ihtiyaç var. Tasarı veto edilirse, tek tek ülkelerin Kosova'nın bağımsızlığını tanıdıklarını açıklamaları bekleniyor.
Nikoliç istifa ettirilecek
Sırbistan'da ise aşırı milliyetçi Radikal Parti lideri Tomislav Nikoliç'in parlamento başkanı seçilmesi üzerine 3.5 aydır yılan hikâyesine dönen koalisyon görüşmelerine yeniden asılan reformcu partiler, Radikal Parti'yi dışlayan bir anlaşmaya vardı. Batı yanlısı Devlet Başkanı Boris Tadiç'in Demokrat Partisi ile daha temkinli Başbakan Vojislav Koştunitsa'nın Sırp Demokratik Partisi, G-17 ve Yeni Sırbistan Partisi'nin kurdukları hükümet bugün güvenoyuna sunuluyor. Bu çerçevede Nikoliç'in yerine yeni parlamento başkanı seçilecek. Koştunitsa'nın başbakanlık edeceği hükümet programında Avrupa yanlılığı dile getiriliyor. AB, Belgrad'ı birlik üyeliğine karşı Kosova'nın bağımsızlığını kabul etmeye ikna peşinde. (Dış Haberler)