'Kosova için tek seçenek var: Bağımsızlık'

BM özel elçisi Finli Martti Ahtisaari, 1999'da Arnavut ve Sırplar arasındaki savaşın ardından uluslararası toplumun denetimine geçen Kosova'ya adı konulmamış bağımsızlık öngören planını dün BM Güvenlik Konseyi'ne sundu.

BELGRAD - BM özel elçisi Finli Martti Ahtisaari, 1999'da Arnavut ve Sırplar arasındaki savaşın ardından uluslararası toplumun denetimine geçen Kosova'ya adı konulmamış bağımsızlık öngören planını dün BM Güvenlik Konseyi'ne sundu. Ahtisaari raporunda, 'Kosova'nın yakın tarihi, gerçekleri ve taraflar arasındaki görüşmeler ışığında, ilk safhalarda uluslararası gözetim altındaki bir bağımsızlığın, Kosova için tek uygun seçenek olduğu sonucuna vardım' ifadesini kullanıyor. Kosova'da Sırp yönetimine dönmenin Kosova halkının çoğunluğu açısından kabul edilemez olduğunu belirten Ahtisaari, uluslararası yönetimin sürdürülemez olduğunu ve Sırbistan içindeki özerk bir Kosova'nın da savunulabilir olmadığını kaydediyor.
Bundan sonraki adım, Ahtisaari'nin Kosova'nın kendi anayasası, ordusu ve bayrağına sahip 'uluslararası gözetimde devlet' sıfatıyla Sırbistan'dan ayrılmasının önünü açan planına dair nisanda Konsey'i bilgilendirmek.
Slav dayanışması gereği Rusya'nın Konsey'deki veto tehdidi nedeniyle hararetli tartışmalar yaşanması beklenirken, Bush yönetimi, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ve AB plana destek açıkladı. Kosova Başkanı Fatmir Seydiu ise "Bugün Kosova için tarihi bir gün" diye konuştu.
Sırplar mezarlarını bile taşıyor
Kosovalı Arnavutların bağımsızlığının yakın olduğunu düşünen Sırplar ise şimdiden kutsal saydıkları bu toprakları terk ederek anavatan Sırbistan'ın yolunu tutmaya başladı. Hatta bu göç öyle yoğunlaştı ki, 'ölüler bile yollara düşüyor.' Zira Sırplar, mezarları bile Sırbistan'a taşıyor. Priştine'deki akrabalarının mezarlarını nakledenlerin sayısı 2006'da altıyken, 2007'nin ilk iki ayında bu sayı hemen üçü buldu. 73 yaşındaki Krunislav Kostic de karısının mezarını Sırbistan'a taşıyacağını söyleyerek, "Onu geride bırakamam. Yakınımda olmasını istiyorum" diye konuştu.