Kosova'da Clinton anıtı

Kosova'da Clinton anıtı
Kosova'da Clinton anıtı

Clinton heykelin açılış töreninde yaptığı konuşmada, Kosova?nın çok değiştiğini, kendi kurumlarını oluşturduğunu ve Kosovalıların bundan gurur duymaları gerektiğini söyledi. FOTOĞRAFLAR: AFP, REUTERS

PİRİŞTİNE -  Eski ABD Başkanı Bill Clinton kurtarıcı görüldüğü Kosova’da dikilen heykelinin açılış törenine katıldı. Clinton heykelde NATO birliklerinin Sırplar’ın Kosova’daki etnik temizliğe son vermesi için alınan 24 Mart 1999 tarihli bombardıman kararı tutarken betimleniyor. Kosovalı heykeltraş Mustafa Üzeyir’in yaptığı 3.5 metrelik heykel geçen ay Piriştine’deki Bill Clinton Bulvarı’na dikilmişti. Binlerce Kosovalı’nın ellerinde Amerikan, Arnavut ve Kosova bayraklarıyla “ABD!” nidalarıyla inlettiği bulvardaki açılışta ‘Kosova bir kahramanı onurlandırıyor’ pankartı dikkat çekti.
Clinton’ın bastırmasıyla NATO, Kosova’da 18 ayda yaklaşık 10 bin Arnavut’u öldüren Sırp birliklerin püskürtülmesi için 78 gün süren bombardımana başlamış, Sırp lider Slobodan Miloşeviç komutasındaki Sırplar geri çekilmek zorunda kalmıştı. Kosovalılar o gün bugündür Clinton’ın doğum gününü her yıl konserler ve dev pastalarla bir festival havasında kutluyor. (Dış Haberler)