Kosova'da komuta Türkiye'nin

1999'daki BM müdahalesinden beri Kosova'da görev yapan Türk Silahlı Kuvvetleri, NATO bünyesindeki Çokuluslu Güney Kuvvet Komutanlığı'nı bir yıllığına Almanya'dan devraldı.

PRİZREN - 1999'daki BM müdahalesinden beri Kosova'da görev yapan Türk Silahlı Kuvvetleri, NATO bünyesindeki Çokuluslu Güney Kuvvet Komutanlığı'nı bir yıllığına Almanya'dan devraldı. Kosova Başbakanı Agim Çeku, BM Geçici İdari Misyon Şefi Joakim Rucker ile askeri ve dini temsilcilerin de katıldığı törende Alman Tuğgeneral Erich Preffer NATO sancağını Türk birliklerinin komutanı Tuğgeneral Uğur Tarçın'a teslim etti. Tarçın törendeki konuşmasında "Güvenlik ve istikrarın sağlanması ve geliştirilmesinde duvara bir tuğla da biz koymuş olacağız. İnanıyorum ki, buradaki herkes Kosova'nın yeniden inşası ve gelişimi için emniyetli bir ortamın ne kadar gerekli olduğunu çok iyi bilmektedir" dedi.
Görevi 2008 Mayıs'ta devredecek
KFOR Komutanı Korgeneral Roland Kather da, "Burada sadece komuta değişimini yapmıyoruz, aynı zamanda ilk defa lider ülke değişimini de gerçekleştiriyoruz" diye konuştu. Tarçın'ı tebrik eden Korgeneral Kather, "Eminim, profesyonel yetenekleri ile Kosova'nın tüm halkı için güvenli bir ortam yaratılmasına katkı sağlayacaktır" dedi Prizren'deki Türk taburunda beşi kadın 757 personel görev yapıyor. Türkiye komutayı Mayıs 2008'de Avusturya'ya devredecek. (aa, dha)