Kosovalı Arnavut sandık başında, Sırplar boykotta

ABD ile AB'nin bağımsızlığı, Rusya'nın Sırbistan'da kalması için bastırdığı Kosova, statü görüşmelerinin gölgesinde belirsizlikle dolu bir ortamda dün sandığa gitti. Sırbistan'ın boykot çağrısı yaptığı 100 bin Sırp azınlığın yaşadığı bölgelerde sandıkların açılamaması nedeniyle seçim gerilimli geçti.

PRİŞTİNA - ABD ile AB'nin bağımsızlığı, Rusya'nın Sırbistan'da kalması için bastırdığı Kosova, statü görüşmelerinin gölgesinde belirsizlikle dolu bir ortamda dün sandığa gitti. Sırbistan'ın boykot çağrısı yaptığı 100 bin Sırp azınlığın yaşadığı bölgelerde sandıkların açılamaması nedeniyle seçim gerilimli geçti. Güneyde Makedonya sınırında bir köy okulunda çıkan yargında 15 sandık tahrip olurken, Zvecan'da Belgrad'ın boykot çağrısına meydan okuyan bir Sırp politikacının evine molotofkokteyli atıldı, aracı zarar gördü.
Mecliste 20'si azınlıklara rezevrli 120 sandalye ve yerel yönetimler için düzenlenen seçimlerde, Türklerin tek siyasi örgütü Kosova Demokratik Türk Partisi'nin (KDTP) dahil 25 parti yarıştı. Arnavutlar sandığa akın ederken, asıl yarış, eski gerilla örgütü Kosova Kurtuluş Ordusu'nun 'yılan' lakaplı siyasi lideri Haşim Taçi'nin Kosova Demokratik Partisi (PDK) ile Kosovalı Arnavutların 'ulusun babası' dediği İbrahim Rugova'nın 2006'da ölümünün ardından zayıf düşen iktidardaki Kosova Demokratik Birliği (LDK) arasındaydı.'Kosova'nın en zengin oğlu' lakaplı inşaat devi Behçet Pacolli&nin lideri olduğu Yeni Kosova İttifakı'nın (AKR) da patlama yapması bekleniyordu.
Arnavutlar oylarını bağımsızlık için attı
32 yaşındaki Arnavut asıllı işsiz öğretmen Nerxhivane Dauti'nin sözleri seçimin ruhunu özetliyordu: "Kime oy attığım önemli değil. Oyumu bağımsızlık için attım. Seçimi kim kazanırsa kazansın bağımsızlık ilanı için yetkili olacak." Arnavut öğrenci Dea Mula da geçmiş iktidarların bağımsızlık ilanındaki tereddütlerine atıf yapıp "Mucize beklemiyorum ama bağımsızlık ilanını görmek istiyorum" dedi. (Dış Haberler)