'Kosova'nın bağımsızlığı domino etkisi yaratır'

NATO'nun 1999'daki Sırbistan harekâtından beri BM mandasında olan Kosova'da, ABD ile AB'nin desteklediği bağımsızlık kapıya dayanınca herkesi derin bir düşünce aldı.

PRİŞTİNE - NATO'nun 1999'daki Sırbistan harekâtından beri BM mandasında olan Kosova'da, ABD ile AB'nin desteklediği bağımsızlık kapıya dayanınca herkesi derin bir düşünce aldı. 10 Aralık'ta bitecek nihai statü müzakelerinde Kosovalı Arnavutlar Sırbistan'ın geniş çaplı özerlik teklifini reddediyor. Kosovalıların hafta sonunda başbakan seçtiği eski gerilla lideri Haşim Taci'nin 10 Aralık ertesinde bağımsızlık ilanı Batı'nın da kâbusu oluyor. Zira bunun yeni durulan Balkanlar, hatta dünya çapında domino etkisi yaratmasından korkuluyor.
'Yeni ayrılıkların adımı'
Sırbistan'ın Kosova'dan sorumlu bakanı Slobodan Samardziç'in "Kosova'nın bağımsızlığı, eski Yugoslavya'nın dağılmasının son aşaması değil, Balkanlar'daki yeni ayrılık ve dağılmaların ilk aşaması olur" diyor. Kosova'nın bağımsızlığının ilk kurbanının kendisi olması ve kuzeydeki 100 bin Sırp'ın Sırbistan'la birleşmesi beklenirken, Uluslararası Kriz Grubu'nun yöneticisi Alex Anderson şunları söyledi: "Bosna Sırp Cumhuriyeti, Makedonya'nın kuzeyindeki Arnavutlarda da bağımsızlık furyası başlatabilir. ABD ile Avrupa'nın Kosovalı Arnavutları dizginlemekten çekinmesi, Balkanlar'ın batısında devlet düzeni temellerini gevşetiyor." Kosova'nın domino etkisinin, 100 bin kişinin ölüp 1.6 milyon kişinin evsiz kaldığı Bosna iç savaşıyla doruğa çıkan eski Yugoslavya'nın dağılması süreci kadar kan döktürmesi beklenmese de, Sırp milliyetçilerin tehditleri üzerine yasaklı gerilla örgütü Arnavut Ulusal Ordusu'nun (AKSH) Sırbistan sınırında devriyeye başlaması gerilimi yükseltti bile. Belgrad'ın önde gelen siyasi uzmanlarından Braca Grubaciç, "Sırbistan'da kimse savaş istemiyor. Ama Sırpların kuzey Kosova'yı savunma ihtimalini dışlamıyorum" dedi.
Kosova Rusya'nın vetosu yüzünden BM onayı alamasa da bağımsızlığını Batı'ya kabul ettirmesinden sonra, Gürcistan'daki ayrılıkçı Abhazya ve Güney Osetya, Hindistan ile Pakistan arasında bölünmüş Keşmir, Kanada'daki frankofon Quebec'i tutmanın zor olacağı belirtiliyor. AB üyeleri İspanya Bask ve Katalonya'nın ayrılacağı, Kıbrıs Rum Yönetimi ile Yunanistan da KKTC'nin tanınabileceği hesabıyla Kosova'nın bağımsızlığını desteklemiyor.