Kouchner Türkiye'ye 'Fransız'

Türkiye'nin AB müzakerelerini yavaşlatırken, tam üyelik yerine 'Akdeniz Birliği'iyle Avrupa'ya bağlanması önerisinde ısrarcı olan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner'i Ankara'ya yolladı.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Türkiye'nin AB müzakerelerini yavaşlatırken, tam üyelik yerine 'Akdeniz Birliği'iyle Avrupa'ya bağlanması önerisinde ısrarcı olan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner'i Ankara'ya yolladı. Kouchner, Paris'in Türkiye-AB ilişkileri, 'Ermeni soykırımı' ve PKK gibi konularda olumsuz tavırlarını sürdüreceklerinin işaretini verip Ankara'nın kaygısını derinleştirdi.
Dün bir günlük ziyaret için Ankara'ya gelen Kouchner, Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüştü. Ağırlıklı gündem AB ile ilişkiler, 'Ermeni soykırımı' iddiaları, PKK ve Türkiye-İran doğalgaz anlaşmasıydı. Babacan'la görüşmesine "Biz dostuz. Her şeyi konuşmalıyız" diyerek başlayan Kouchner'in Türkiye'nin AB sürecinde 'Fransa'nın pozisyonunu değiştirmesini beklemesinin yanlış olacağını' aktardı. Babacan ise "Türkiye'nin de AB pozisyonunu değiştirmesini kimse beklemesin" vurgusu yaparak, Fransa'nın da dahil olduğu bir grup ülke yüzünden müzakerelerde sekiz başlık dondurulsa da Türkiye'nin hazırlıklarını sürdürdüğünü anımsattı. İki bakan bu konuda dışişleri arasında 'diyalog kanallını açık tutmakta' uzlaştı.
Ancak AB gerilimi ortak basın toplantısına da yansıdı. Babacan'ın Fransa'ya "İç siyasi sorunlarınız ile ikili ilişkilerimiz ve AB üyeliğimiz konusundaki hassasiyetimizi gölgelemeyin" diye seslendiği toplantıda, Fransız bakan, "İki dost hep mutabık olamayabilir ama konuşurlar. Paylaşacak çok şeyimiz var" demekle yetindi. "Türkiye, önemli bir ortak" dese de AB üyeliğinden hiç bahsetmeyen Kouchner, Fransa'da 2009'un 'Türkiye yılı' olmasına büyük önem atfettiklerini aktardı.
Erdoğan: Üyelik hakkımız
AB üyeliği konusu Kouchner'in Erdoğan'la görüşmesine de yansıdı. Başbakan, Fransız bakana, "AB kriterleri karşılığında Türkiye'nin hakkı tam üyeliktir" mesajı verirken, konuyu basın üzerinden konuşmama telkininde bulundu. Kouchner'in de buna katıldığı belirtildi.
Kouchner, iki ülke arasındaki duygusal bağların tarihi bağlardan daha önemli olduğunu vurgulayıp "Gelecekte kardeşçe çalışmaktan yanayız" mesajı verse de, Fransız parlamentosunda kabul edilen 'Ermeni soykırımı' yasasının ilişkiler için 'tehdit' olmadığı görüşünü savundu. Kouchner, baş başa görüşmelerinde "Soykırım iddialarında taraf olunması bizi çok rahatsız ediyor" siteminde bulunan Babacan'ı da, "Çok kaygılanmayın" diye rahatlatmaya çalıştı. Babacan'ın "Ortak komisyon önerimizi destekleyin" isteğini de "İlginç öneri" diye geçiştiren Kouchner, Fransa parlamentosunun kararı için bir şey yapamayacağını ekledi.
'Oluyor böyle şeyler'
İki bakan PKK'nın Avrupa'daki 'ikinci kasası' diye bilinen ve Fransız polisinden kaçmayı başaran Nedim Sever'i de konuştu. Babacan'ın, "Buna nasıl izin verirsiniz" serzenişi karşısında Kouchner, "Oluyor böyle vakalar" demekle yetindi. Fransız bakanın, Türkiye'nin nükleer faaliyetleri yüzünden kaygı verici bulduğu İran'la yakınlaşmasına 'anlam veremediğini' söylemesi de dikkat çekti.