Kouchner'le kritik temas bugün

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Türkiye'nin AB üyeliği yolunda açılacak müzakere başlıklarını engellemek için var gücüyle çalışan Fransa'nın Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner'i bugün Ankara'da ağırlıyor.

ANKARA - Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Türkiye'nin AB üyeliği yolunda açılacak müzakere başlıklarını engellemek için var gücüyle çalışan Fransa'nın Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner'i bugün Ankara'da ağırlıyor. Avrupa Komisyonu'nun kasımda açıklayacağı ilerleme raporu öncesi gerçekleşecek buluşmada, Babacan'ın Kouchner'e "Türkiye'nin üyelik sürecini iç politika malzemesi yapmaktan vazgeçin" mesajı vermesi bekleniyor.
Bugün öğlen Türkiye'ye gelecek ve bir günden az Ankara'da kalacak olan Kouchner, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile de görüşecek. AB içinde Türkiye'nin üyeliğine karşı cephenin başını çeken Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin mesajlarını taşıyacak olan Kouchner'in özellikle Sarkozy'nin Türkiye'yi katmak istediği 'Akdeniz Birliği'ni gündeme getirmesi bekleniyor. Ankara ise AB'ye tam üyelik dışı bir seçeneği kabul etmediği yanıtı verilecek. Türkiye'nin Gümrük Birliği Anlaşması ek protokolünü Rum Kesimi'ni içerecek şekilde uygulaması ısrarını da dile getirecek olan Fransız bakana KKTC'ye tecrit kalkmadan böyle bir adım atılamayacağı mesajı iletilecek. Kouchner, Türkiye'den reform beklentilerini de aktarması beklenirken, TCK'nın 301. maddesinin kaldırılması ve Vakıflar Kanunu'ndaki düzenlemelerde hızlı davranılması konusunun öne çıkarılacağı belirtiliyor. Buna karşın Ankara'nın da 'sert çıkışlar'la Paris'e 'Türkiye'nin AB üyeliğini iç politika malzemesi yapmaktan vazgeçin' mesajı verileceği öğrenildi. Görüşmelerde ele alınacak diğer konu da 'Ermeni soykırımı' iddiaları olacak.