Koyu Flaman lider Belçika'yı sarsacak

Flaman ile Valon bölgeleri arasındaki fay hattının her an kırılmaya hazır olduğu Belçika'da, önceki günkü genel seçimden Başbakan Guy Verhofstadt liderliğindeki liberal-sosyalist koalisyon hükümetinin hezimetle çıkmasıyla ayrılık kaygısı şiddetlendi.

BRÜKSEL - Flaman ile Valon bölgeleri arasındaki fay hattının her an kırılmaya hazır olduğu Belçika'da, önceki günkü genel seçimden Başbakan Guy Verhofstadt liderliğindeki liberal-sosyalist koalisyon hükümetinin hezimetle çıkmasıyla ayrılık kaygısı şiddetlendi. Verhofstadt istifa ederken, başbakanlığın en güçlü adayı nüfusun yüzde 60'ının yaşadığı Flaman bölgesinden birinci çıkan Flaman Hıristiyan Demokratların lideri Yves Leterme.
Babası Valon, annesi Flaman olmasına rağmen bugüne dek iki toplum arasındaki ayrılığı körükleyen Leterme'nin koltuğu garantileyebilmesi için güneyde yaşayan ve Fransızca konuşan Valonları ikna etmesi gerek. "Belçika tarihin bir kazası, gerçekte hiçbir değeri olmayan bir ülke" ve "Valonların Flamanca öğrenecek entelektüel kapasitesi yok" sözleriyle tanınan, zengin Flaman bölgesinin gelirinin işsizliğin yaygın olduğu Valon bölgesine aktarılmasına karşı çıkan Leterme, dünkü zafer konuşmasında siyasi hesaplarla çark etti: "Belçika ayrı diller konuşan iki toplumun tarihi ödünü üzerine kurulmuştur. Buna saygı gösterilmeli ve ülkenin kurumları işletilmelidir."Aralıkta devlet televizyonu 'Flaman bölgesi bağımsızlık ilan etti' şakası yapınca tüm ülke buna inanmıştı. Leterme, 'Avrupa'yı Irak'la komşu yapacağı' gerekçesiyle Türkiye'nin AB'de yeri olmadığını da savunuyor.
Seçimin ardından meclisteki kadın sayısı da arttı. Federal Meclise giren 150 vekilin yüzde 42'si, Senato'ya seçilen 40 senatörün yüzde 30'unu da kadınlar oluşturdu. Seçime değişik partilerden katılan 30 Türk adaydan sadece Meryem Almacı milletvekili seçildi. (afp, aa)