'Kral özür dilesin, yoksa ilişkiler kopar'

İspanya Kralı Juan Carlos'un hafta sonu İbero-Latin zirvesinde eski İspanya Başbakanı Jose Maria Anzar'a 'faşist' diyen Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez'e 'Kapa çeneni' azarıyla başlayan kriz, Madrid'in çıkarlarını tehdit ediyor.

CARACAS - İspanya Kralı Juan Carlos'un hafta sonu İbero-Latin zirvesinde eski İspanya Başbakanı Jose Maria Anzar'a 'faşist' diyen Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez'e 'Kapa çeneni' azarıyla başlayan kriz, Madrid'in çıkarlarını tehdit ediyor. İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos'un "Çıkarlarımız acilen normale dönmeyi gerektiriyor" telkiniyle teskin olmayan Chavez, Kral'dan özür talep edip "İspanya ile siyasal, diplomatik ve ekonomik ilişkileri ayrıntılı gözden geçiriyorum. İspanyol şirketleri ne iş yaptıklarını göstermek zorunda kalacak. Bu şirketlerde neler olup bittiğine bakacağım" tehdidinde bulundu.
"'Ben, Kral, itiraf ediyorum, hata yaptım' demeli. Venezüella ve zirveye katılan liderlerden özür dilemeli. Uluslararası kamuoyuna sanki Kral'a saldıran benmişim gibi göstermeye çalışıyor, oysa bana saldıran kendisi" diye çıkışan Chavez, sosyalist İspanyol Başbakanı Rodriguez Zapatero'ya da çattı: "Sağduyudan söz ediyor, ama bir faşisti savunup hakikate saygısızlık eder ve bir halkın onurunu çiğneyen Kral'ın tarafını tutarsa, iyi ilişkiler yürütmek zor olur. (Aznar'a atıfla) Almanlar da Hitler'i seçmişti, ama bu kimsenin ona saldırmayacağı anlamına gelmez."
'Yatırımınıza ihtiyaç yok'
Chavez, "Venezüella'nın İspanyol yatırımına ihtiyacı yok. Bilbao Vizcaya Bankası, Santander Bankası... Bunlara ihtiyacımız yok. Madrid çatışma yaratırsa işler iyiye gitmez" diyerek şöyle yüklendi: "Madrid İmparatorluğu yerli liderlere sus emri vereli 500 yıl oluyor... İspanyol sömürgeciler, insanları boğazlarını keserek susturdu, sadece bu yolla bunu başarabildi. Boğazladılar, parçalara ayırdılar ve kestikleri başlarını köylerin girişlerine astılar. İspanya İmparatorluğu burada işte bunu yaptı."
Venezüella lideri, aralıktaki anayasa referandumuyla ilgili sürekli soru soran gazeteciye de "Kapa çeneni" diye takıldı. İspanya, Chavez'in iktidar olduğu 1999'dan beri Venezülla'ya petrol, telekomüniskasyon, bankacılıkta 2.4 milyar dolar yatırım yaptı. Moratinos, dün Chavez'e "Sözleri sorunu aşmada yardımcı olmuyor" diye sitem etti. (Dış Haberler)