Kraliçe Beatrix: AB rotasını Atatürk belirliyor

13 şirketin CEO'suyla Ankara'ya gelen Hollanda Kraliçesi Beatrix, ekonomik ilişkileri geliştirmek istiyor. İlk olarak Anıtkabir'e giden Beatrix, Türkiye'nin AB rotasının belirleyicisi olarak nitelediği Atatürk'e övgüler yağdırdı. Beatrix daha sonra Cumhurbaşkanı Sezer, TBMM Başkanı Arınç ve Başbakan Erdoğan'la görüştü.

ANKARA - Türkiye'de en büyük üç yatırımcı ülkeden biri olan Hollanda'nın Kraliçesi Beatrix, oğlu Prens Willem Alexander ve sekiz aylık hamile gelini Prenses Maxima'yla birlikte 13 dev şirketinin CEO'sunu yanına alarak Türkiye'ye çıkarma yapıyor. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in davetiyle gerçekleşen ziyaretine dün Anıtkabir'le başlayan Kraliçe, Atatürk'ü bıraktığı mirasla AB yolunu göstermekle övdü. Kraliçe, Anıtkabir özel defterine "Ziyaret Türk ve Hollanda halkları arasında 400 yıla uzanan dostane ilişkilerin teyididir. Bu vesileyle Atatürk'e saygılarımızı sunuyoruz. İleri görüşlülüğü ve üstün devlet adamlığı vasıfları günümüze uzanan derin bir etki yaratmış ve ülkelerimiz arasında yakınlaşmaya önemli katkı sağlamıştır. Onun bıraktığı manevi miras sadece Türk halkının huzur ve refahının temini ve gelişmesinde değil, AB ile ilişkilerin yoğunlaşarak ilerlemesine de daimi ilham kaynağı olmuştur" diye yazdı.
Özel izinle gelen prenses için mönü uyarısı
4.7 milyar dolarlık serveti ile dünyada en zengin 7. kraliyet üyesi olan ama siyasi rolü bulunmayan Beatrix, Çankaya'daki kabulün ardından Başbakan Tayyip Erdoğan'la konutunda görüştü. İkili şiddet ve teröre dair görüş alışverişi yaparken, Erdoğan, Darfur ve Etiyopya'da gördüğü dramları aktardı. Başbakan, dünyanın her yıl silahlanmaya 1 trilyon dolar harcadığını anımsatıp, "Bu para yoksullukla mücadeleye harcansa başka bir dünyada olurduk" dedi. Kraliçe de bu sorunlara duyarsız kalınamayacağını vurguladı. TBMM Başkanı Bülent Arınç'ı da ziyaret edip Genel Kurul'u izleyen Kraliçe, bugün Kayseri'ye geçecek. Türk ve Hollandalı işadamları da, Ankara'da Erdoğan başkanlığında buluşacak. Türkiye ile ticari hacmi 3 milyar avroyu bulan Hollanda, özelleştirmeyle ilgileniyor. Ziyaretin dikkat çeken notları şöyle:

  • Hollanda uçağını pilot olan Prens Willem havalandırmış, sonra idareyi pilota devretmiş.
  • Hamile Prenses Maxima, doktorların izniyle heyete katıldı. Kraliçe, Prensesin mönüsü için Çankaya'ya "Gelinim çiğ et, balık ve karides yiyemez" uyarısı yaptı.
  • Kraliçe Beatrix, Ayten-Şaban Diri ilkokulunu ziyaretinde çocukların ilgi odağı oldu.