Kremlin Medvedev efsanesi yaratıyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Gazprom şefi Dmitri Medvedev'i halef seçmesinin sebeb-i hikmetini sual eden Rus medyası binbir surat portreler çıkarıyor.

MOSKOVA - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Gazprom şefi Dmitri Medvedev'i halef seçmesinin sebeb-i hikmetini sual eden Rus medyası binbir surat portreler çıkarıyor. 'Bebek yüzlü' ve 'tekdüze bürokrat'tan 'dinamik lidere' dek bir imaj karmaşası ortaya çıkıyor. Tabloid Tvoi Den, eski kadın öğretmeni Valentina Druzhinina'nın "Benim Dimam'ın (Dmitri) şövalye gibi bir kalbi vardır. Ona eski öğretmeninin hâlâ doğup büyüdüğü yerde her gün onun için dualar ettiğini söyleyin" sözlerini aktardı. Rus dili edebiyatı hocası, bir keresinde sağlık masrafını 'eli açık' Medvedev'in karşıladığını da hatırlattı. Druzhinina, Rus liderin en favori kompozisyon konusunun 'Ne olmak istiyorum' olduğunu söyledi. Moskovski Komsomolets ise Medvedev'in atış poligonundaki resmini basıp 'maço' yönünü öne çıkardı. Baş falcı Yuri Nagolov de sakin yüzü şöyle okudu: "Bu tür insanlar dışarıda yumuşak ve tüy gibi, içeride kaya gibidirler." Medvedev'in judocu Putin'den aşağı kalmamak için günde 3 km yüzdüğü de belirtiliyor.
'First lady' adayı Svetlana da ilgi odağı. 42 yaşındaki Medvedev'in 35 yıllık aşkı, Putin'in eşi Lyudmila'nın aksine flaşları seviyor. Svetlana, tasarımcı Valentin Yudaşkin ve pop divası Alla Pugaçeva gibi ünlülerle dostluk kurup sosyetede yer edinme çabasında. Medvedev'in ilkokul öğretmeni Vera Smirnova'nın 'sarışın güzel' Svetlana'ya dair hatırladıkları şöyle: "Birçok erkek peşinden koştu ama o gönlünü Dima'ya kaptırdı." (Dış Haberler)