Kremlin piyangosu Medvedev'e kondu

Kremlin yanlıları Medvedev'i seçti.

Gazprom'u yönetiyor

Rusya lideri Putin, başkanlık seçimi için öne çıkanlar arasında
'Petersburg klanı'nın baş oyuncusu Başbakan Birinci Yardımcısı ve Gazprom'un başkanı Medvedev'i halefi seçti: "17 yıldır tanıyorum, tam destek veriyorum."

MOSKOVA - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin sayesinde piyango 2 Mart'taki başkanlık seçimi için öne çıkan haleflerinden 'Petersburg klanı'nın baş oyuncusu Başbakan Birinci Yardımcısı ve Gazprom'un başkanı Dimitri Medvedev'e vurdu.
Üçüncü dönem başkanlık yapamadığından 2 Aralık Duma seçimlerinde vekil seçilerek meclise giren Putin, dün Kremlin yanlısı Birleşik Rusya, Adil Rusya, Tarım Partisi ve Sivil Güç Partisi'nin üzerinde uzlaştığı Medvedev'e tam destek açıkladı.
Birleşik Rusya lideri Anatoly Grizlov öncülüğünde Kremlin yanlısı partiler dün Putin'i ziyaret edip Medvedev isminde karar kıldıklarını iletti. Devlet televizyonun görüntülerini yayımladığı toplantıda Putin, "Kendisini 17 yıldır tanıyorum ve adaylığını tamamen destekliyorum" dedi. Putin Medvedev'in seçilmesinin sosyal, ekonomik ve siyasal istikametin sürdürülmesi için önemli olduğunu da vurguladı. Birleşik Rusya adayını pazartesi resmen ilan edecek.
Popülaritesi ile Birleşik Rusya'ya yüzde 64 oranında oy getiren Putin, böylece halef spekülasyonlarına son verdi.
Şahin değil ılımlı
Öteki en şanslı halef Putin'in Savunma Bakanlığı'ndan Başbakan Birinci Yardımcılığı görevine getirerek Medvedev'le eşitlediği Sergey İvanov'du. Putin'in Başbakan atadığı Viktor Zubkov adaylar arasındaydı. İvanov, 'sert ve şahin' olarak ün yaparken Medvedev idololojileri dışlayan, iş dünyasına yakın ve hukukçu yanıyla öne çıkıyordu. Putin'in sadakatıyla sivrilen birini seçip erken istifasını sağlayarak yeniden Kremlin yolunun açılmasını planladığı iddia ediliyordu. Gazeteci Andrey Ryabov, Medvedev'in KGB kökenli olmadığını anımsatıp "O seçildi zira şahin güvenlik klanından değil" derken, tanınmış liberal siyasi Vladimir Rizhkov şu yorumu yaptı: "Bu bir uzlaşı çünkü Putin'e hareket özgürlüğü sağlayacak. Putin iki-üç yılda dönmek isterse de Medvedev iktidardan vazgeçecek kişilikte."
'Başka rakip de çıkarır'
Panoroma'dan Vladimir Korgunyuk, "Medvedev mükemmel bir seçim, çünkü Putin'e sadık" derken Indem Vakfı'ndan Yuri Korgunyuk'a göre "Medvedev klanını oluşturabilecek güçte değil." Carnagie Merkezi'nden Aleksey Sidorenko ise Putin'in rakip aday çıkmasına izin verebileceğini öngörüp "Medvedev seçimin son sürprizi olmayacak" değerlendirmesini yaptı. Ancak bu seçeneğe Kremlin sözcüsü "Olası değil" diyerek karşı çıktı.
Komünist Partisi lideri Gennadi Zyuganov ise Kremlin yalanlasa da 14 Aralık'taki Minsk zirvesinde Beyaz Rusya ile Rusya'nın birleşmesi olursa Putin'in yıl sonu birleşik devletin başkanı seçileceği iddiasını yineledi.
Siyasete Putin'le girdi
Putin, Medvedev'i 1990'larda St. Petersburg belediye başkanıyken yanına alıp 1999'da başbakan olunca hükümette genel sekreter yardımcısı yapmıştı. 2000'deki seçimin kampanya sorumlusu olan Medvedev, Kremlin'de genel sekreterken, oligarkları ekarte etme operasyonunun mimarıydı. Putin, 2000'de enerji devi Gazprom'u da Medvedev'e emanet etti. Medvedev, 2005'te başbakan birinci yardımcısı olunca halef söylentisi başlamıştı. Leningrad Üniversitesi'nde hukuk okumuş 42 yaşındaki Medvedev, 'bebek yüzlü' lakabıyla tanınıyor. "İdeoloji zararlı" ve "Dış siyaset görüşülerim Avrupalı" diyen Medvedev, iş âlemine sıcak ve ılımlı bir yüz. (Dış Haberler)