Kremlin'e halef operasyonu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, üç kez üst üste başkan olmayı yasaklayan anayasa gereği adaylığını koyamadığı 2008 seçiminde haleflerinin yerini sağlamlaştırmak için düğmeye bastı.

MOSKOVA - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, üç kez üst üste başkan olmayı yasaklayan anayasa gereği adaylığını koyamadığı 2008 seçiminde haleflerinin yerini sağlamlaştırmak için düğmeye bastı. Putin kendisi gibi eski KGB ajanı olan Savunma Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sergey İvanov'u Başbakan Birinci Yardımcılığı'na atadı. Putin'in diğer halefi Başbakan Yardımcısı Dmitri Medvedev görevinde kaldı.
Putin böylece iki halefine eşit şans tanıdığı mesajı verirken, İvanov'u Savunma'dan alarak ordunun içine gömüldüğü insan hakları suçlamaları, yolsuzluklar ve son patlak veren erlere fuhuş skandalının imajına zarar vermesini önlemiş oldu. Medvedev sağlık ve bölgesel kalkınma bakanlıklarından sorumlu olurken, İvanov askeri endüstrinin yanı sıra sivil ekonomiye göz kulak olup ayrıca kendisine bağlanan enerji ve ulaştırma bakanlıklarında da nüfuzunu kuracak.
St.Petersburg kardeşliği
Putin, Savunma Bakanlığı'na ise Federal Vergi Dairesi Başkanı Anatoli Serdyukov'u getirdi. Başbakanlık İdaresi Başkanı Sergey Narişkin de dış ticaretten sorumlu başbakan yardımcısı oldu. İvanov, Medvedev, Serdyukov ve Narişkin'in ortak özelliği Putin'le St. Petersburg'tan arkadaşları olmaları. Putin, Serdyukov ve Medvedev'le aynı hukuk fakültesinde okudu. 1976'da KGB'ye girmeden yabancı dil okuyan İvanov'la yolları casusluk koridorlarında kesişmişti. Putin, 1990'larda FSB Başkanı olduğunda yardımcısı İvanov'du. Putin, 1999'da vekâleten, 2000'de asaleten Kremlin'e çıkarken, İvanov 1999'da Güvenlik Konseyi Başkanlığı, 2001'de Savunma Bakanlığı'na terfi etmişti.
Rus medyası atamaları halef operasyonu olarak yorumladı. Gazeta 'Ödülü Putin'in koltuğu olan yarış başladı' derken, İzvestiya, 'Halef yok, seçmen iki eşit aday arasından seçimini yapacak' dedi. Kommersant ise 'Putin İvanov ve Medvedev'e eşit şans tanıdı. Şimdi İvanov, parlak Rus ekonomisinin yaratıcısı imajına odaklanacak' tespitini yaptı. Herkes, Putin'in İvanov'u kararlı tavrıyla güçlü bir siyasi portresi çizse de 'çuvalladığı' Savunma Bakanlığı görevinden almasının yıpranmasını önleyeceği yorumunda birleşiyor. Bazı yorumculara göre bu operasyonla yapılan, Medvedev'den farklı olarak 'siloviki' diye anılan 'Putin politbürosu'nun tam üyesi İvanov'u adres göstermekten ibaret.
Medvedev önde görünüyor
Uzun zamandır tedavülde olan bir senaryoya göre, halef kısa süre sonra istifa edip Putin'in yeniden başkanlığının önünü açacak. Anayasa üst üste üç kez başkan olmayı yasaklarken, bir kişinin araya bir başkasının girmesi halinde üçüncü kez başkan olmasına engel koymuyor. Levada şirketinin anketi İvanov'un yüzde 23, Medvedev'in yüzde 38 oranında oy potansiyeli olduğunu gösterdi. İvanov casusluktan 1983'te Britanya'dan sınır dışı edilmişti. (Dış Haberler)