Kriketçi vekile İslami ihbar

Pakistan'da general Pervez Müşerref'in ikinci darbesi hüküm sürerken, kaçıp saklanan eski kriket şampiyonu vekil İmran Han'ın dün ortaya çıkmasıyla tutuklanması bir oldu.

LAHOR - Pakistan'da general Pervez Müşerref'in ikinci darbesi hüküm sürerken, kaçıp saklanan eski kriket şampiyonu vekil İmran Han'ın dün ortaya çıkmasıyla tutuklanması bir oldu. Adalet Hareketi lideri Han, Müşerref karşıtı öğrenci eylemine katıldığı Pencap Üniversitesi'nde İslamcı öğrenci grubunca kampüste bir binaya kapatıldıktan sonra tutuklandı. AFP'ye telefonla "Öğrencilerin çoğu benimleydi, ama İslami Cemaat üyeleri polisle işbirliği yapmış. Sonuçta öğrenci hareketini başlattım" diyen Han, terörle mücadele yasası uyarınca yargılanacak.
Müşerref ise Britanya'nın Sky televizyonuna 'göz yaşartan' demeç verdi: "Diktatör değilim, demokrasi istiyorum. İstifayı düşünmüştüm. Ama Pakistan'ı demokrasiye götürecek tek kişinin ben olduğumu fark ettim. İstikrara kavuşuncaya dek istifa etmem." Darbeci lider, gelecek ay üniformayı çıkarmaktan söz etti. (afp, bbc)