Kriz Grubu Kıbrıs alarmı çaldırıyor

Kriz Grubu Kıbrıs alarmı çaldırıyor
Kriz Grubu Kıbrıs alarmı çaldırıyor

Castro Hristofyas?a Jose Marti madalyası taktı. FOTOĞRAF: reuters

BRÜKSEL - Uluslararası Kriz Grubu (ICG), yayımladığı Kıbrıs raporunda, Eylül 2008’ten beri KKTC lideri Mehmet Ali Talat ile  Rum lideri Dimitris Hristofyas’ın  yürüttüğü müzakerelerin çözüme ulaşması için zamanın daraldığını belirtip, başarısızlık halinde adanın kalıcı bölüneceği ve senaryonun tüm taraflar için karanlık olacağını öngördü. 46 sayfalık rapor şöyle:

‘Rusya bile KKTC’yi tanıyabilir’
* Başarısızlık kalıcı bölünme anlamına gelir. Bu AB-Türkiye ilişkilerinde daha fazla gerilim, Doğu Akdeniz’de yeni anlaşmazlıklar, AB-NATO ilişkilerinde daha az işbirliği, Kıbrıs Türk tarafını saran merkezkaç güçlerin palazlanması ve Rumların refahı için yeni risklere yol açar.
* Son şans olan müzakerelerin sonunda ya bölünme ya da birleşme olacak. Müzakerelerden sonuç alınamazsa KKTC’nin tanınma ihtimali artar. Rumların müttefiki Rusya’dan bile Türklere olumlu mesaj gidiyor. 
* Bölünmede en fazla Rumlar kaybeder, kuzeyde kalan mülkler veya bunların tazminatlarından olurlar. 
* Bölünme Türkler açısından Türkiye’ye daha fazla bağımlılık, eğitimsiz-yoksul göçmen akını, yerli nüfusun kaçması anlamına gelir. Türkiye de AB’ye üyelik perspektifini yitirip yabancı yatırımcılardan olur.
* Fırsat penceresi KKTC cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılacağı Nisan 2010’a kadar açık. Bu tarihe dek çözüm olmazsa Talat koltuğunu daha şahin birine bırakabilir. 
* 2010 başında bir çözüm anlaşması referanduma götürülmeli. Sürece daha hızlı dahil olması gereken AB, ABD ve Rusya ile birlikte çözüme mali destek vaat eden bağış konferansı organize etmeli.

Hristofyas Küba’da elçilik açtı
Bu arada Rum lideri Dimitris Hristofyas, Küba’da ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ adına büyükelçilik açtı. Avrupa’nın en koyu solcu liderlerinden Hristofyas, ABD’nin Küba’ya ambargoyu kaldırmasını istedi. Küba Devlet Başkanı Raul Castro da, Hristofyas’ı, Devrim Sarayı’nda düzenlenen törende ilk bağımsızlık lideri Jose Marti adına düzenlenen madalya ile ödüllendirdi. (Reuters, aa)