Kübalı eşcinsellerin 'Castro abla'sı var

Küba'da efsanevi lider Fidel Castro'nun ailesi her derde deva yetiştiriyor. Fidel'in geçen yıl geçirdiği bağırsak ameliyatından beri savunma bakanlığını yürüten kardeşi Raul Castro başkanlığa vekâlet ederken...

HAVANA - Küba'da efsanevi lider Fidel Castro'nun ailesi her derde deva yetiştiriyor. Fidel'in geçen yıl geçirdiği bağırsak ameliyatından beri savunma bakanlığını yürüten kardeşi Raul Castro başkanlığa vekâlet ederken, kızı Maria Castro da kendisini Kübalıların cinsel sorunlarını çözmeye adamış. Psikolog Maria Castro, Ulusal Cinsel Eğitim Merkezi'nde özellikle amcası Fidel'in gazabına uğrayan eşcinsellere yardımcı olmaya çalışıyor.
Üç çocuk annesi olan 44 yaşındaki Maria, sık sık eşcinsellerle bir araya gelip, onların toplum içinde yaşadıkları zorlukları, erkek arkadaşlarıyla sorunlarını, hatta ağda yaparken çektikleri sıkıntıları dinliyor. Yeğen Castro, orduda eşcinselliğin yasak olmasına karşın, bu toplantılarda bir transseksüelin askerlerin AIDS yaydığından şikâyet edip orduya uzman gönderilmesini talebini de yetkililere iletmiş. Devlet televizyonunda yayımlanan ve evli bir erkeğin bir başka erkeğe ilgi duymasını konu alan bir diziye de danışmanlık yapan Maria, sosyal güvenlik sisteminin transeksüellerin ameliyat ve tedavi masraflarını karşılaması ayrıca cinsiyet değiştirenlere yeni nüfus cüzdanı verilmesi için çabalıyor. Yayımladığı Cinsellik ve Toplum dergisiyle de halka ulaşmaya çalışıyor.
Soyadının sanıldığının aksine kendisine zorluk çıkardığını söyleyen Maria, babası ve amcasına da fırsat buldukça dertlerini aktarıyor. Babasının çalışma odasına çıkardıkları dergiyi bıraktığını belirten Maria, "Babam benim arkamda olduğunu ve eşcinsel haklarını desteklediğini söylüyor. Ama her zaman 'Yavaş ilerleyin, duvarları yıkmayın' tavsiyesinde bulunuyor" diyor.
Amcası Fidel'den ödü patlıyor
Amcasından oldukça çekinen Maria, çok fazla bir araya gelme fırsatı bulamadığı Fidel'in sözlerine sert sorularla karşılık verdiğini ve zekice bir yanıt alamazsa asla tatmin olmadığını aktarıp ekliyor: "Bilmediğim bir şey soracak diye ödüm patlıyor." Küba'da cinsel ilişki tabu olmamasına rağmen, eşcinsellere baskılar sürüyor. Eşcinselleri cezalandıran Küba rejimi bir dönem birçoğunu çalışma kamplarına göndermişti. Eşcinseller hâlâ polisin sert müdahalelerine maruz kalsa da bu tablo yavaş yavaş değişiyor. "Cinsellik sadece üreme amaçlı değil" saptaması yapan Maria da "Çıkın, insanların özgürce cinsel kimliklerini ortaya koyduğunu göreceksiniz. Ama yine de siyasi çalışmalarımızı artırmalı ve toplumun eğitimine ağırlık vermeliyiz" diye konuşuyor. (NY Times)