Kubbet-üs Sahra'ya ilk kez Papa girdi

Kubbet-üs Sahra'ya ilk kez Papa girdi
Kubbet-üs Sahra'ya ilk kez Papa girdi

Papa, Muhammed?in Allah?ın katına yükseldiği yer olduğuna inanılan Kubbet-üs-Sahra Camii?ni ziyaret ederken kırmızı ayakkabılarını çıkardı. FOTOĞRAF: ap

KUDÜS - Kutsal toprakları turlayan Alman asıllı Papa 16. Benediktus, dün Ortadoğu’daki çatışmaların kalbinde yer alan mekânları ziyaret etti.
Eski Kent’te kutsal mekânları barındıran Harem-üş Şerif’e giden 16. Benediktus, Müslümanların Muhammed’in tanrı katına yükseldiğine inandığı Kubbet-üs-Sahra’yı ziyaret eden ilk Papa oldu. Papa, Kudüs Müftüsü Muhammed Emin Hüseyni ile sohbet edip “Burası üç dinin buluştuğu yer. Bu mekân geçmiş çatışmaların üstesinden gelmeye davet ediyor” mesajı verdi. Müftü ise Papa’yı İsrail saldırılarının sona ermesi için çaba göstermeye çağırdı. Amman’daki caminin aksine Kubbet-üs-Sahra’da kırmızı ayakkabısını çıkaran Papa, ardından Yahudiler için kutsal Ağlama Duvarı’nda dua etti ve dua metnini taşlar arasına soktu. Bu esnada Filistin bayrağı renklerinde balonlar havaya uçurulurken, ziyareti kınayan 10 Arap gözaltına alındı. Ziyaretindeki jestlerle Yahudileri tatmin edemeyen Papa için Vatikan “Asla Hitler Gençliği üyesi, fanatik gönüllü değildi. 16 yaşında ilahiyat öğrencisi olarak hava savunma filosunun yedek üyesiydi, asla savaşa katılmadı” dedi. (afp)